AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ’NDE KÜLTÜR VE TARİH ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

YUSUFELİ’NDE KÜLTÜR VE TARİH ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

YUSUFELİ’NDE KÜLTÜR VE TARİH ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

1-2

MUSTAFA ADİL ÖZDER KÜLTÜR VE TARİH ARAŞTIRMALARI MERKEZİ AÇILDI

YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi ilçemizde bir ilki gerçekleştirdi. Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ve beş köyü tamamen, 16 köyde kısmen sular altında kalacak.  Geçirilen bu zorlu süreci en az hasarla kapatabilmek için birçok çalışmanın yanında, kültürel değerlerimizi geleceğe taşıyabilmek adına Yusufeli ilçesinin derli toplu bir merkeze ihtiyacı vardı. Bu amaçla Yusufeli kültürüne ait her türlü(kitap, gazete, dergi, resim, makale vb.) öğeyi içinde barındıracak kütüphane tarzında bir araştırma merkezi açarak bu anlamda belediye olarak çok önemli bir adım atıldı. İlçemizin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini kayıt altına alınıp korunması için açılan bu merkeze Artvin kültürü üzerine çok önemli araştırmaları bulunan Mustafa Adil Özder’in ismini verildi.

Konuyla ilgili olarak Yusufeli Belediyesi Sosyal ve Kültürel İşleri Müdürü Erkin Tokgöz, ”Mustafa Adil Özder 1907-1987 yılları arasında yaşamış,  Artvin kültürü açısından çok önemli bir halk bilimcidir. Öğretmenlik yaptığı yıllarda Artvin’i at sırtında karış karış gezerek kültürel derlemeler yapmış olan Mustafa Adil Özder’in ismini bu merkeze vererek hem ona olan vefa borcumuzu birazda olsa ödemiş olmak hem de onun adıyla Yusufeli’nin kültürünü yaşatmayı ve geleceği taşımayı amaçladık. Bu merkezi açmak uzun soluklu bir çalışmanın da başlangıcı olacak. Bu bağlamda sadece belediyemizin çalışmaları yeterli olmayıp Yusufeli kültürüne önem veren herkesin elinde Yusufeli’ne dair yazılı, sözlü ve görsel eserleri bizimle paylaşmalarını ve zengin bir arşivin ortaya çıkması adına hemşerilerimizden katkı bekliyoruz.” dedi. Mustafa Adil Özder Kültür Ve Tarih Araştırmaları Merkezi için katkı vermek isteyenler Yusufeli Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri müdürlüğü ile iletişime geçebilirler.

Belediyeciliğe yeni bir soluk:“Kültürel Belediyecilik”

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Belediyeciliğe yeni bir soluk: “Kültürel Belediyecilik ”adına çalışmalarımızı ilçemizin kültürünü, tarihini yaşatma adına kültürel belediyecilik kavramının içini dolduruyoruz. İlçe olarak içinde bulunduğumuz baraj süreci, bu kültürün yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması adına Mustafa Adil Özder Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi Artvin ve Yusufeli için çok önemli bir kazanımdır. Yusufeli Belediyesi olarak daha önceden de 13 adet yazılı yayınla festivallerimiz kapsamında konserler, sempozyumlar, konferanslar, resim sergileri, okullar arası skeç ve türkü yarışmaları ayrıca Yusufeli Kültür Evi, Yusufeli Kadın Kültür ve Sanat Evi açarak ilçemizin hizmetine sunduk.” dedi.

Yusufeli Belediyesi Mustafa Adil Özder Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nde bulunan eserler Yusufeli Belediyesi tarafından yaptırılan web tabanlı bir programla arşivlenerek internet ortamında da paylaşılacak.

HAYATİ AKBAŞ

1-3 1-4 1-5