a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ’NDE 500 ZEYTİN FİDANI DAĞITILDI

YUSUFELİ’NDE 500 ZEYTİN FİDANI DAĞITILDI

YUSUFELİ’NDE 500 ZEYTİN FİDANI DAĞITILDI

1-8

YUSUFELİ’NDE “5 BİN KÖYE 5 BİN ORMAN PROJESİ” KAPSAMINDA KÖYLÜLERE 500 ADET ZEYTİN FİDANI DAĞITILDI

ARTVİN-Artvin’de Orman Bölge Müdürlüğünce “5 bin köye 5 bin orman projesi” kapsamında orman köylüsüne gelir getirici tür olan 500 adet zeytin fidanı köylülere dağıtıldı.

Yusufeli ilçesinin Demirkent köyünde düzenlenen fidan dağıtım etkinliğine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, bazı daire amirleri ile köylüler katıldı.

Köy Muhtarı Selahattin Satır,  etkinlikte yaptığı konuşmasında, kısıtlı olan tarım arazilerinin yapımı devam eden Yusufeli Barajının suların altında kalacak olmasından dolayı zaman zaman bazı sıkıntılar çektiklerini söyledi.

Köylerinde 600 dönümlük arazilerinin baraj yapımı dolaysıyla istimlak edildiğini belirten Satır,” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın köylerde ağaçlandırma çok büyük bir önem verdiğini düşünüyorum.  Yusufeli dağlık ve sarp bir araziye sahiptir. Sanayisi olmayan bir ilçe konumundayız. Azda olsa tarım ve hayvancılık yaparak aile ekonomisine katkı sağlıyoruz.  Özellikle ilçemizin marka zeytini olan butko zeytini önceki yıllarda Belçika’da yapılan en kaliteli zeytinyağı yarışmasında birinci olmuştur. Zeytinimizle literatüre girmeye çalışıyoruz. Bugünkü zeytin fidanlarını da toprakla buluşturarak köylümüze gelir getireceğine inanıyorum. Bu tür çalışmalarla köylülerin gelirlerinin artacağına inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, “Orman Bakanlığımız,  ormanları orman köylüleri ile korur, orman köylüleri ile geliştirir ve orman köylüleri ile işletir. Orman köylüleri müdürlüğümüz için olmaza olmazımızdır. Bu nedenle biz orman köylülerin yaşadığı alanları ağaçlandırma, toprak muhafaza ve rehabilitasyon ediyoruz.  Bunun yanında sosuyla nitelikli kredilerle, güneş enerjisi, ısı yalıtımı, dam örtüsü gibi destekler vererek orman köylümüze sahip çıkarız. Bu çalışmalarımız kapsamında bugün burada orman köylülerimiz yerinde kalkındırılması, ekonomik gidilerinin arttırılması ve refah seviyelerinin daha üst seviyelere çıkartılması için gelir getirici ağaç türlerinden ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Bunun birlikte yine ekonomik nitelikli süt sığırcılığı, süt koyunculuğu ve arıcılık konusunda hibe ve kredi destekleri vermekteyiz. Bugün sizlere dağıtacağımız fidanları bizlere temin eden Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kurma noktasında Sayın Bakanımızın talimatlarıyla çalışmalara başladıktan sonra ilimizde daha çok ceviz ve badem çalışması yapılıyordu. Ancak yapmış olduğumuz incelemelerde Yusufeli’nde orijin bir zeytin tütünü tespit ettik ve bunun üzerine ağırlık vermeye başladık. Zeytin türünü Sayın Bakanımıza arz ettik ve bu zeytin fidanlarını kendi fidanlıklarımızla üretmeye başladık. Böylece geniş alanlarda zeytin ağaçlandırması yapacağız. Bu ağaçlandırma çalışmalarımızla birlikte orman köylülerimizin bol ürün almalarını ve bol kazanç elde etmelerini arzuluyorum.” diye konuştu.

-VALİ DOĞANAY, “ORMAN KÖYLÜSÜNÜN YAŞAM VE REFAH STANDARDINI YÜKSELTMEK İSTİYORUZ”

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise göreve atandıktan sonra ilk ziyaretini böylesi hayırlı bir işle gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Artvin’de son 13 yılda gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmalarıyla 85 köyde 230 bin adet fidanı toprakla buluşturulduğunu belirten Vali Doğanay, “Orman Bölge Müdürlüğünün çalışmaları neticesinde il genelinde kestane, ceviz, badem, fıstıkçamı, ıhlamur fidanı toprakla buluşturuldu. Böylece orman köylülerimizin yaşam standartlarını ve refah seviyelerini yükseltme amacıyla yapılan çalışmalara bugünde zeytin fidanı dağıtarak devam ediyoruz.” dedi.

Ağacın ve ormanın faydasını 7’den 70’mişe herkesin iyi bildiğini belirten Vali Doğanay, “ Peygamber efendimizin “Kıyamet kopuyor olsa da ağaç dikiniz” diye bir hadisi şerif vardır. Bu hadisi hepimiz biliyoruz. Hem bu hadis işaretinde hem de hepimizin faydasına olacak ağaçlandırmaya bismillâhirrahmanirrahim diyerek başlıyoruz. Bu çalışmada emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. Köylülerimize hayırlı, uğurlu ve bol kazançlı günler diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ile protokol tarafından köylülere 500 adet zeytin fidanı dağıttı ve 5 adet fidanı toprakla buluşturmasının ardından etkinlik sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

 

1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6