AnasayfaArtvin'den HaberlerSP ARTVİN İL BAŞKANLIĞI EKONOMİK DURUMU DEĞERLENDİRDİ.

SP ARTVİN İL BAŞKANLIĞI EKONOMİK DURUMU DEĞERLENDİRDİ.

SP ARTVİN İL BAŞKANLIĞI EKONOMİK DURUMU DEĞERLENDİRDİ.

 

Türkiye’nin Borcu Azalmıyor Çoğalıyor Paralar Faiz Borç Ödemelerine Gidiyor!

Hayati Akbaş

ARTVİN-Saadet Partisi Artvin İl Başkanlığı, Ocak Ayı Türkiye’nin Ekonomik Durum Değerlendirilmesinde bulundu.  Saadet Partisi Artvin İl Başkanı Gültekin Soydan, Türkiye’nin borcu azalmıyor çoğalıyor paralar faiz borç ödemelerine gidiyor!” dedi.

Soydan’ın yaptığı basın açıklamasında şu açıklamalarda bulundu: “İşsizlik, 2017 Ekim Ay’ın da işsizlik oranı 10,3 olmuştu. Yani İşsizlik oranı çift haneli rakamlarda seyretmeye devam etmektedir. Sayısal olarak 3.287.000 insanımız işsizdir. Genç Nüfusta ise 15 ile 24 yaş arası işsizlik oranı 19,3 olmuştur. Halen ülkemizde 5 gençten biri işsizdir.

Enflasyon,  2017 yılında 11,92 olarak gerçekleşti. Enflasyon yüksek olması tüm toplum kesimlerin çiftçi,işçi,memur,emekli ve esnafımızı etkilemektedir.2018 yılında Aka Hükümeti Enflasyonun yüzde 7 olacağını her ne kadar söylese de geçmiş  yıllara baktığımızda hükümetin belirlediği rakamlar gerçekleşmemektedir.

Büyüme,  Büyüme oranı Hükümetin mart ay’ında açıklama yapacağını söylediğinden bu yüzden kapsamlı bir açıklama yapamayanız.

Faiz,  2017 yılında bütçeden faize 57 milyar ödeme yapıldı. 2018 bütçesinde bu rakam 71,7 milyar ödeneceği bütçeye konuldu. Faiz bilindiği gibi ülke ekonomisine büyük bir yüktür. Ülkemiz bu beladan bir an önce kurtulmalıdır. Türkiye’nin borçları azalmıyor. Gittikçe Çoğalıyor. Dış Ticaret 2017 Yılında ihracat bir önceki yıla göre yüzde 8,6 artmış. İthalat ise yüzde 25 artmış.

2018 Bütçe açığı 65,9milyar TL hedeflenmiş. Bu Açık 2019 Bütçesinde 73,2 Milyar TL yükseltiliyor. Anlaşılan O ki AKP’nin Lügatinde Denk Bütçe Hiç Yok. Vergilere Zam yapılarak akaryakıt ürünlerin benzin motorin fiyatı yükseltilerek vatandaştan alınan paraların faize borç ödemelerine gitmektedir.”