AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT’IN DERELERİNE 30 BİN ALABALIK BIRAKILDI

ŞAVŞAT’IN DERELERİNE 30 BİN ALABALIK BIRAKILDI

ŞAVŞAT’IN DERELERİNE 30 BİN ALABALIK BIRAKILDI

 

Şavşat’ta Veliköy ve Mansurat Deresine 30 Bin Yavru Alabalık Bırakıldı

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Geçtiğimiz günler de Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Şavşat Avcılar, Atıcılılar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından ilçemize bağlı Veliköy ve Mansurat deresine yaklaşık 30 bin yavru alabalık bırakıldı.

Artvin Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Şavşat Avcılar, Atıcılar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Orhan Aksakal’ın girişimleri ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından Trabzon ili Maçka İlçesindeki Alabalık Yetiştirme ve Üretme İstasyonundan doğaya salınmak üzere getirilen yavru kırmızı benekli alabalıklar Şavşat’ta Veliköy ve Mansurat derelerine bırakıldı.

Alabalık salıverme etkinliğine Orman ve Su İşleri Bakan-lığı Trabzon 12. Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar Şube Müdürlüğünden Su Ürünleri Mühendisi Özgür Akkan, Personel Yardımcısı Şenol Durmuş, Artvin Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir, Artvin Milli Parklar Şube Müdürü Vekili Mevlüt Özyanık ve Şavşat Avcılar, Atıcılılar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Orhan Aksakal katıldı.

Artvin Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir yaptığı konuşmada; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz Orman Köylüsünü sosyo ekonomik yönden desteklemek, sportif olta balıkçılığına altlık oluşturmak, çeşitli nedenlerle azalmakta olan balık popülasyonunu optimum seviye de tutmak ve biyoçeşitliliğin korunmasına destek olmak amacıyla ülkemiz sularının yerli türlerimiz ile balıklandırılması amacı ile “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” ni 2004 yılından itibaren yürürlüğe koymuştur. Şube Müdürlüğümüz olarak Artvin ilinde 2010-2015 yıllarında toplam 2 milyon 227 bin adet yavru kırmızı benekli alabalık anaçlarının alındığı orman içi sulara salındı” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından 30 bin adet kırmızı benekli yavru doğal alabalık Veliköy ve Mansurat deresine bırakıldı.

Şavşat Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Orhan Aksakal’da proje kapsamında yavru alabalıkların dereye salıverilmesinde katkılarından dolayı Trabzon 12. Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Artvin Milli Parklar Şube Müdürlüğü personeline teşekkür etti.