AnasayfaArtvin'den HaberlerMELO’DA BOĞA GÜREŞLERİ BİR BAŞKA OLUYOR

MELO’DA BOĞA GÜREŞLERİ BİR BAŞKA OLUYOR

MELO’DA BOĞA GÜREŞLERİ BİR BAŞKA OLUYOR

 

Hayati Akbaş

 

ARTVİN-Artvin’in köy ve ilçelerinde havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkmadan önce boğaları bir araya getirerek barıştırıp en güçlüyü seçmek amacıyla asırlardan beri süre gelen boğa güreşleri geleneğini yaşatmak amacıyla düzenlenen festivaller aralıksız devam ediyor.

 

Artvin’in Sarıbudak (Melo) Köyü´nde düzenlenen boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Sunuculuğunu ünlü şovmen ve reklamcı Şakir Kara’nın yaptığı ve yaptığı esprileri ile boğa güreşi severlere hoş dakikaların yaşatıldığı Melo Arenası yine çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 

Artvin Merkeze 40 kilometre uzakta bulunan Sarıbudak Köyü’nde, Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen 10. Melo Boğa Güreşleri Festivali 29-30 Nisan tarihlerinde yapıldı.

 

Artvin ve ilçelerinden gelen deste, ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı, baş ve süper baş kategorilerinde toplam 70 boğanın katıldığı festivalde 60 bin lira ödül dağıtıldı.

 

Artvin’de kapalı tribünleri olan tek boğa güreşi arenası olan Melo Özden Bayraktar arenasındaki güreşleri yaklaşık 3 bin biletli boğa sever izledi.  Boğa güreşlerinde 4 saha hakemi olmak üzere yaklaşık 20 kişi görev adı.

 

Güreşlerde 6 yaşında ki ‘Nişan’ isimli boğasıyla birlikte arenaya çıkarak boğasını yönlendiren Şengül Turan cesaretiyle izleyicilerden alkış aldı.

 

Gazetecilere konuşan Şengül Turan bayanlarında boğa yetiştiriciliği yapabileceğini ifade ederek kendisinin küçük yaşatan beri hayvanlarla uğraştığını ve son yıllarda da boğasıyla boğa güreşlerine katıldığını söyledi. “ Boğamla her gün özel ilgilenir onu ellimle beslerim. Onunla saatlerce konuşurum. Onu özel yetiştiriyorum. Her gün saatlerce konuşuyor ellerimle besliyorum. Onunla Kafkasör Festivali’ne de katılacağım” dedi.

 

Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme (Melolular) Derneği başkanı Murat Yazan, 10 yıldır geleneksel olarak boğa güreşleri festivalini düzenlediklerini söyledi. Boğa güreşlerinin Artvin kültüründe önemli bir yeri olduğunu belirten Yazan “ Bu gelenek 10 yıllık 20 yılık bir kültür değil. Boğa güreşleri Artvin’de asırlardan beri devam eden bir gelenek. Biz bu geleneğin gelecek kuşaklara aktarılması için 10 yıldır bunu festival haline getirdik. İki yıldır da bunu ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kere yapıyoruz” dedi.

 

Yazan Melo arenasının yeni yapısıyla Artvin’in en modern arena olduğunu kaydederek buradaki güreşlerinde Artvin ve çevre illerde yapılan en kaliteli boğa güreşleri arasında yer aldığını söyledi.

 

Bu yılki Melo Boğa Güreşleri’nin baş boy sahibi Gökalp Eren’e ait küçük enişte isimli boğa oldu.