AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ’NDE RAFTİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILDI

YUSUFELİ’NDE RAFTİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILDI

YUSUFELİ’NDE RAFTİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONASI YAPILDI

 

Türkiye Rafting Şampiyonası’nın 2’nci ayağı Rize’den sonra Artvin’de gerçekleştirildi

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri Festivali kapsamında Yusufeli Barhal Çayı’ndaki 400 metre uzunluğundaki yapay parkurda düzenlenen Türkiye Rafting Şampiyonası 2. ayak yarışlarına U-19, U-23, Açık Yaş Bayan ve Açık Yaş Erkek kategorilerinde 17 takım adına 80 sporcu katıldı.

40 hakem görev aldığımı müsabakaları Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı Fikret Yardımcı ve çok sayıda vatandaş izledi.

Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde bulunan yapay parkur olan Barhal Çayı Rafting Türkiye Şampiyonası’nın ikinci ayağına ev sahipliği yaptı. 17 takım 80 sporcunun kıyasıya mücadele ettiği Türkiye Şampiyonası’nda toplamda 40 hakem görev aldı. Takımların teker teker 400 metrelik Barhal Çayı’nda gerçekleştirdiği yarışlarda zamanla yarışıldı. Yarışlarda U-19, U-23 Açık Yaş bay ve Bayan olmak üzere 3 kategori yer aldı. Artvin, Rize ve İstanbul’dan Yusufeli’ne gelen takımlar yarışmak için hazırda bekledi. Kapılardan geçmeye çalışan takımlar, ters kapılardan geçebilmek için akıntıya karşı yoğun efor harcadı. Gerçekleşen yarışlar renkli görüntülere sahne oldu.

Rafting Sorumlu Asbaşkanı Fikret Yardımcı Yusufeli Barhal Çayı üzerindeki Türkiye Rafting Şampiyonasının renkli görüntülere sahne olduğunu ifade ederek “Yusufeli’nde benzer organizasyonlar düzenlemeye devam ediyoruz. Önümüzde ki günlerde Gürcistan’da yapılacak Avrupa Şampiyonasının seçmelerini de yapıyoruz. Biz Türkiye olarak Rafting sporunda Avrupa ve Dünya şampiyonu bir ekibiz. Bu çıtayı düşürmeme adına çalışıyoruz. Burada bunun için yarışıyoruz. Bunun hazırlığını yapıyoruz” dedi.

Yusufeli’nin böylesine büyük organizasyona ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,  “Bugün burada Rafting Türkiye Şampiyonası’nı gerçekleştiriyoruz. Gelişmekte olan spor branşlarımızın rafting bir alt branşı. Bu etkinliğimiz bizim 1 ay sürecek olan Derekapı Boğa Güreşleri etkinlikleri içerisinde yapmış olduğumuz, bizim belediye olarak ev sahipliği yaptığımız, alanı düzenlediğimiz bir takım hizmetleri sunduğumuz bir etkinlik” ifadelerini kullandı. Artvin İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’de konuşmasında Artvin’de sporun gelişmesi için tüm imkanlar dahilde çaba sarf ettiklerini belirterek “ Doğal imkanlar, iklim şartları bize ne sunuyorsa onu sporda alternatife dönüştürmenin gayreti içindeyiz. Kayak gibi kano gibi, rafting gibi, dağcılık gibi spor yapma imkanlarını çeşitlendirerek 7’den  70’e her kesi spor yapmaya davet ediyoruz. Bunda da nispeten başarılı olduk. Artvin İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’de konuşmasında Artvin’de sporun gelişmesi için tüm imkanlar dahilde çaba sarf ettiklerini belirterek “ Doğal imkanlar, iklim şartları bize ne sunuyorsa onu sporda alternatife dönüştürmenin gayreti içindeyiz. Kayak gibi kano gibi, rafting gibi, dağcılık gibi spor yapma imkanlarını çeşitlendirerek 7’den 70’e her kesi spor yapmaya davet ediyoruz. Bunda da nispeten başarılı olduk. ” diye konuştu.

Yarışların sonunda ise kurumlar oluşturdukları takımlarla parkura çıktı. Yusufeli Belediyesi adına çıkan takımda yer alan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin “Çok heyecanlı, herkesi Yusufeli’ne davet ediyorum. Gelsinler burada bu heyecanı yaşasınlar” dedi. Gençlik Hizmetleri olarak ayrışan Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Bahattin Yetim ise “Herkesin bu heyecanı tatması gerekiyor. ” dedi.