AnasayfaArtvin'den HaberlerORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ “ŞİMŞİR ZARARLISINA DUR DİYORUZ”

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ “ŞİMŞİR ZARARLISINA DUR DİYORUZ”

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ “ŞİMŞİR ZARARLISINA DUR DİYORUZ”

1-1

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Şimşir Ormanlarında önemli zarar yapan Şimşir Güvesi Cydalima perspectalis adlı kelebeğe “Biyoteknik ve Mikrobiyal” mücadele ile dur dedi.

ARTVİN-Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Şimşir Ormanlarında önemli zarar yapan Şimşir Güvesi Cydalima perspectalis adlı kelebeğe “Biyoteknik ve Mikrobiyal” mücadele ile dur dedi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Borçka Orman İşletme Müdürlüğümüz şimşir ormanlarına, 2016 yılında Gürcistan’a bitişik Muratlı üzerinden giriş yaparak 3-4 ay içinde Şimşir sahalarımızın büyük bir bölümüne yayılmış ve önemli ölçüde zarar vermiştir. Bu Kelebeğin larvalarına karşı, Orman Genel Müdürlüğümüzden Mikrobiyal mücadele için alınan olur izni ile deneme sahasında yaptığımız çalışmalarda olumlu sonuçlar almaya başladık.

Bölge Müdürlüğümüzce Türkiye’de ilk defa bu zararlı kelebeğin larvalarını  Bacillus thuringiensis   var kurstaki adlı bakteriyel ilaçla ilaçladık. Ayrıca Türkiye’de ilk defa, deneme amaçlı yurt dışından feromon preparatı temin edilerek, kelebeğin zarar yaptığı sahalara delta tipi tuzaklar, asıldı. 10 gün  sonra yapılan kontrolde her tuzağa ortalama 35-50 adet ergin kelebeklerin düştüğü tespit edildi. Bu deneme sonuçlarına göre, bakteriyal ilaçlarla ilaçlanması ve ulaşılması mümkün olmayan sarp sahalara feromon tuzakları asılarak, biyoteknik mücadele yapmak suretiyle, kelebeğin zararını doğal denge sınırına indirmek mümkün olabilecektir. Bu iki deneme amaçlı çalışmadan önemli sonuçlar elde edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6