AnasayfaArtvin'den HaberlerMURGUL’LU KADINLAR BAKIRA HAYAT VERİYOR

MURGUL’LU KADINLAR BAKIRA HAYAT VERİYOR

MURGUL’LU KADINLAR BAKIRA HAYAT VERİYOR

 

Artvin Valiliğince, Murgul ilçesinde, ev hanımlarının istihdam edilip üretime katkı sağlamaları amacıyla başlatılan bakır işlemeciliği kursunu başarıyla tamamlayan kadınlar, kurdukları atölyede hem bakıra hayat veriyor hem de geçimlerini sağlıyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliğince, Murgul ilçesinde, ev hanımlarının istihdam edilip üretime katkı sağlamaları amacıyla başlatılan bakır işlemeciliği kursunu başarıyla tamamlayan kadınlar, kurdukları atölyede hem bakıra hayat veriyor hem de geçimlerini sağlıyor.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, bakır madenleriyle ünlü Murgul ilçesinde, Artvin Valiliği, Murgul Kaymakamlığı, İl Milli Eğitim ve İŞKUR müdürlükleri işbirliğiyle açılan bakır el işlemeciliği kursunu başarıyla tamamlayarak kendi atölyelerini kuran ev hanımlarını kabul etti.

Vali Doğanay, ilçede 2015 yılında Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan ve 5 ay süreyle kursa devam eden bakır el işlemeciliği kursu başarıyla tamamlayarak ustalık sertifikası alan ev hanımları Serpil Bayrak, Zuhal Öktem, Zehra Kadıoğlu’nu makamında kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay, Artvin Valiliği olarak kadınları meslek sahibi yaparak kendi iş yerlerini açmalarına yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi.

Murgul’un Türkiye’nin en önemli maden merkezlerinden biri olduğunu belirten Vali Doğanay,” İlçenin bakırını turizme hizmet edecek şekilde değerlendirmek amacıyla Artvin Valiliği, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında kadınlara yönelik bakır işlemeciliği kursu açıldı. Kursa özellikle ev hanımları yoğun bir ilgi gösterdi. Kursiyer kadınlar bakır ustalarınındın aldıkları eğitimlerle her biri usta bakır işlemeciliği ustası oldu. Şimdi kendi işyerlerine ve atölyelerini kurarak aile ve ilçe ekonomisine katkı sağlamaya başladılar. Kursumuzun meyvelerini almaya başladık. Bundan sonrada kurslarımız devam edecek.” dedi.

Bakırcılık kursunu başarıyla tamamlayarak iki arkadaşıyla bakırcılık işlemeciliği atölyesi kurduklarını belirten ev hanımı Serpil Bayrak, “Amacımız bakırla anılan ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere kursiyerlerin ürettiği hediyelik bakır eşyaları satmak ve kursiyerlerimizin aile ekonomilerine katkı sunmalarına yardımcı olmaktır. 3 ev hanımı birlikte Murgul Belediyesinin tahsis ettiği bir dükkânda atölye oluşturduk. Atölyedeki makineleri Murgul Kaymakamlığımız aldı. Devletimizin ve hükümetimizin çok büyük desteği var. Başta sayın valimiz olmak üzere bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz. ” diye konuştu.

Mesleğini severek yaptığını ve ailesinin geçimine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Bayrak,” Atölyemizde bakırdan her türlü hediyelik süs eşyaları üretiyoruz. Halkımızdan olumlu tepkiler alıyoruz. İşlerimiz fena değil. İleride tanıtımlarla daha iyi olacağına inanıyoruz. Buradan bütün özellikle kadınlara sesleniyorum Halk Eğitim Merkezince açılan başata bakırcılık el işlemeciliği kurslar olmak üzere bütün kurslara katılım sağlasınlar. Hem meslek öğrenirler hem de aile bütçelerine katkı sağlarlar” dedi.