AnasayfaArtvin'den HaberlerİSTANBUL’DA CERATTEPE MÜCADELESİ VE ÇEVRE HAKKI KONUŞULDU

İSTANBUL’DA CERATTEPE MÜCADELESİ VE ÇEVRE HAKKI KONUŞULDU

İSTANBUL’DA CERATTEPE MÜCADELESİ VE ÇEVRE HAKKI KONUŞULDU

 

1-11

İstanbul’da “Çevre Hakkı ve Cerattepe Mücadelesi” konulu konferans düzenlendi

 
İSTANBUL
-İstanbul’da “Çevre Hakkı ve Cerattepe Mücadelesi” konulu konferans düzenlendi

“Çevremizi korumak insanlık onurudur”

İstanbul, Bursa ve Ankara’dan gelen 200 kişiye “Cerattepe’de çıkarılması düşünülen maden için, Av. Bedrettin Kalın ve Yard. Doç. Oğuz Kurtoğlu açıklamalarda bulundu. Moderatörlüğünü ise İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek yaptı.

İlk konuşmayı yapan Yard. Doç. Oğuz Kurdoğlu çevre ile ilgili bilgi verdi. Kurdoğlu “Artvin’imizi kimseye vermeyiz, Artvin’den vazgeçmeyiz. Doğanın korunması ile kişinin korunması eşittir. Korunması gereken en önemli bölgedir. Karçal dağları önemli kuş göç alanıdır. Karadeniz Bölgesi onun için özeldir. Artvin’deki maden neden yapılmamalı?

Ağaç kesimi olacak, pasa yığınları olacak, yollar yapılacak, toz ve vibresyon olacak, cevher stokları, kimyasallar olacak, orman ekosistemi değişecek, yaban hayatı bitecek, içme suyu tehdit olacak. ÇED’e konu olmayan 50 bin 300 ağaç kesilecek. Sadece bunlar için bile olsa madencilik Artvin’de yapılmamalı.

200 yıl geçmesi gerekir ki orman eski halini alsın. Ya bilgisiz olmak gerek, ya da Artvin’e kasıtları var. Biz bakırı alacağız diyorlar, peki üsteki altını işlemeyerek bırakacaklar mı? Çıkaracaklar. Murgul’da altını ayrıştıracağız diyorlar, aslında bizleri yanıltıyorlar, tüm madenleri çıkaracaklar. Peki, bilim ne diyor? Günümüzde 100 yıl önce çıkartılan madenin Yaşam alanlarına verdiği zararı silmeye çalışıyorlar. Türkiye’de ise yanı başımızdaki Murgul maden sahasına iyi bakmak gerekir. ÇED raporu doğru değildir. Avrupa Birliği İlerleme raporlarında Türkiye’deki ÇED raporlarının gerçeği yansıtmadığını belirtmiştir. Artvin’deki madencilik ‘yaptım, oldu’ olmamalı” dedi.

İkinci konuşmayı Yeşil Artvin Derneği Başkanı AV. Bedrettin Kalın yaptı. Kalın “öncelikle Ülkemizin aydınları hapse atılıyor. Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan basın özgürlüğüne yapılan darbedir. Tutuklanan arkadaşlarıma Cerattepe’den selam gönderiyorum. Madenciliğin tarihsel sürecini hepimiz biliyoruz. İlk mücadelemiz nasılsa şimdi de devam ediyor. Bizim için bitmedi. Davalarımız sürecek. Bilimsel niteliği yüksek, onlarca sebepten oluşan rapor hazırladık. Hem Madencilik, hem de kent yaşamı bu coğrafyada olmayacağının bilinmesi gerekir. 751 kişi, 61 avukat, stk ve çevre örgütü ile başlattığımız dava hâkimlerin görevden alınması ile aleyhimizle sonuçlandı.

Görevlendirilen bilirkişi raporu da gerçekleri yansıtmadığı için Rize’deki 9 Eylül duruşmasına da öyle girdik. Öncesinde dernek yöneticilerimize küfür ve tehdit edildi. Birçok nedenle durdurulduk. Artvin-Rize 2 saatlik yolu 5 saatte aldık. Son derece kötü koşullarda yapılan duruşma bilinen bir kararla son buldu. Hâkimi ret kararı vererek ayrıldık. 45 sayfalık bu karar çok önceden yazılmış karardı. Danıştay’dan umudumuz var. Artvin halkının istediği bir karar olacaktır. Bize destek veren tüm STK’lara teşekkür ederim” dedi.

Panelistlerle katılımcıların karşılıklı soru cevaplarla panel sona erdi.
RAMAZANBALCIOĞLU-HAYATİ AKBAŞ

1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 1-11 1-12 1-13 1-14 1-15