AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’ LI GENÇLER ARTIK ÖZGÜR

HOPA’ LI GENÇLER ARTIK ÖZGÜR

HOPA’ LI GENÇLER ARTIK ÖZGÜR

1-4

Hopa Gençler 92. Günde Tahliye Oldular

ARTVİN-Hopa’da 15 Temmuz’da, yaşanan darbe girişiminin ardından gözaltına alınan 9 Hopalı gençten 4’ünün tahliyesinin ardından 5 genç daha 92. günde tahliye oldu.

20 Eylül 2016 tarihindeki görülen ilk duruşmada Tanju Topal, Tanıl Topal, Ufuk Aybıyık ve Ziya Civelek isimli gençlerden 4’ü delil durumları göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti.

Son görülen duruşmanın ardından Volkan Aydın, Çağdaş Yılmaz, Ekin Yılmaz, Mehmet Çelik, Erkin Koray Civelek 92. günde tahliye edildi. Hopalı gençlerin davasının görüşüleceği duruşma öncesinde Artvin Adliyesi önüne çok sayıda vatandaş toplandı. Hopalı gençlere destek için gelen vatandaşlar duruşmadan çıkacak tahliye haberini beklerlerken, bekleyişe Artvin CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcısı Av. Bedrettin Kalın’ın yanı sıra Artvin, Ardanuç, Hopa CHP Gençlik Kolları Başkanları, pek çok STK temsilcisi de destek verdiler. Kararın açıklanması ile Artvin Adliyesi önünde bekleyen vatandaşlar kararı büyük bir coşku ile karşılayarak, birbirlerine sarılıp birbirlerini tebrik ettiler. Halay çekerek kararı kutlayan vatandaşlar daha sonra tahliyeler için Artvin Cezaevinin önüne giden vatandaşlar tahliyelerin gerçekleşeceği anı beklediler. Burada toplanan vatandaşlar gençlerin tahliyesinin uzaması ile birlikte uzun süre cezaevi önünde beklediler. Tahliyeleri bekleyenler arasında gençlerin aileleri de vardı. Tahliyelerin başlaması ile bekleyiş coşkuya dönüştü. Gençleri cezaevi çıkışında coşkulu kalabalık karşıladı. Gençlere sarılarak tahliyeyi kutlayan aileler ve vatandaşlar arasında sevinç gözyaşları dökenlerin olduğu da görüldü. Hopalı gençleri cezaevinden alan vatandaşlar Hopa’ya doğru yola çıktılar.

20 Eylül 2016 tarihindeki görülen ilk duruşmada Tanju Topal, Tanıl Topal, Ufuk Akbıyık ve Ziya Civelek isimli gençlerden 4’ü delil durumları göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti.

Son görülen duruşmanın ardından Volkan Aydın, Çağdaş Yılmaz, Ekin Yılmaz, Mehmet Çelik, Erkin Koray Civelek 92. günde tahliye edilmeleri ile birlikte Hopalı Gençler davasında tutuklu sanık kalmadı. Tahliyelerin sonuçlanması ile birlikte Hopalı gençler, aileleri ve sevenleri rahat bir nefes almış oldular.

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-2 1-3

1-5 1-6 1-7 1-8