AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA HEYETİ ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

HOPA HEYETİ ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

HOPA HEYETİ ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

1-2

 

Hopa STÖ’leri ve siyasilerden oluşan Hopa Heyeti Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunarak taleplerini içeren dilekçe ve raporları ilgili yetkililere elden teslim ettiler.

HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde gerçekleştirilen Ankara temaslarında birçok önemli konuda ilgili Bakanlık müdürlüklerinde görüşmeler gerçekleştirildi. Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’ nın Ankara’da katıldığı Hopa heyetinde; Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Ak Parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Küçükali ve S.S. 08 No.lu Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Celil Yıldırım yer aldı. Araç Muayene İstasyonu, Denetimli Tarım Sertifikası Müdürlüğü ve Sarp Gümrüğü ile ilgili konular yetkililerle görüşülerek talepler kendilerine iletildi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nde yapılan görüşmelerde Denetimli Tarım Sertifikası Ofisinin Hopa’da açılması yönündeki talep iletildi. Artvin Zirai Karantina Müdürlüğü’nden alınan son 5 yılın ortalamasına ait verileri ve diğer talebe vesile olan haklı diğer gerekçeleri içeren bir rapor Müdürlük makamına sunuldu. Görüşmenin ardından heyet yetkililere kabullerinden dolayı teşekkür ederek bir sonraki randevuya yetişmek üzere ayrıldılar.

Yoğun bir program çerçevesinde Ankara temaslarını gerçekleştiren heyetin ikinci durağı T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü oldu.  Genel Müdürü Sami İlçioğlu makamında ziyaret edilerek Araç Muayene İstasyonunun Hopa’da açılması yönündeki talep kendilerine iletildi. Hopa’da muayene istasyonu açılması için sivil toplum örgütleri olarak uzun zamandır gündemde olan fakat bir türlü gelişme sağlanamayan bu önemli konu hakkındaki talep gerekçeleri İlçioğlu’ na iletilerek konun ne denli önem arz ettiğinin altı çizildi. Bu taleple ilgili TÜVTÜRK (Rize) Yetkilileri ile daha önce yapılan görüşmelerden söz eden heyet mobil araç muayene aracının Hopa’ya tahsis edilmesinin hem bölgeye hem de bu güzergâhı kullanan tüm araçlara büyük bir kolaylık sağlayacağını ve kantar noktasından geçen muayenesi bitmiş araçlara ceza kesilmesinin önüne geçileceği ifade edildi. Kabullerinden dolayı teşekkür edilen İlçioğlu’na toplantı sonunda taleple ilgili rapor sunuldu.

Heyet son ziyaretini. C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştirdi. Genel Müdürü Vekili Mustafa Gümüş ile makamında görüşen heyet yenileme çalışmaları başlatılan Sarp Kara Hudut Kapısı ile ilgili konuların görüşüldüğü toplantıda ‘Lojistik Sektöründe Gürcistan ve Sarp Gümrük Kapısında Yaşanan Sorunlar’ başlığı altında bir rapor çalışması yetkililere sunuldu. UND ve Hopa TSO tarafından birlikte hazırlanan rapor da Gümrük geçişlerinde mevcut koşullarda yaşanan ve yenileme çalışmaları kapsamında yıkım ve inşaat süresince meydana gelebilecek sorunların çözümü ilişkin bilgilere yer verildi. Geçişlerdeki sürenin kısaltılması için yapılması gereken çalışmalara ilişkin tespitler yetkililere sunularak görüşme sona erdirildi.

Resmi temaslarını tamamlayan heyet öğle yemeğini Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile birlikte Parlamentoda yediler. Yemekte bol bol sohbet edilirken Hopa heyeti yürüttükleri çalışmalar hakkında milletvekillerini bilgilendirdiler.

Temaslarını tamamlayan heyet akşam saatlerinde ilçeye döndü.

HAYATİ AKBAŞ

1-3 1-4 1-5