AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’ DA ÇİPLİ KİMLİK KART VERİLMEYE BAŞLANDI

HOPA’ DA ÇİPLİ KİMLİK KART VERİLMEYE BAŞLANDI

HOPA’ DA ÇİPLİ KİMLİK KART VERİLMEYE BAŞLANDI

kaymakamozkan-1

KAYMAKAM MEHMET ALİ ÖZKAN, “ ÇİPLİ KİMLİK KARTLARI DAĞITILMAYA BAŞLANDI ” DEDİ

HOPA-İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan yeni kimlik Kartları Hopa İlçe Nüfus Müdürlüğünde verilmeye başlandı.

Hopa Nüfus Müdürlüğünde düzenlenen Kimlik Kartı dağıtım törenine Kaymakam Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Nedim Cihan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar İskender, Emniyet Müdürü Hakan Ülkü, Müftü Selami Aydın katıldı.

İlk Kimlik Kartı’nı Kaymakam Özkan aldı.

Yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen üst düzey güvenlik unsurlarıyla dikkati çekiyor. 1 GB’ ye kadar veri depolayabilecek akıllı kartlarda parmak, damar ve avuç içi izi gibi kişiye özel bilgiler yer alacak. Yeni kartlar, başka birinin eline geçerse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

“Kimlik kartı başvuruları internetten ya da çağrı merkezinden randevu alınarak yapılabileceği gibi randevusuz da ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilecektir. Randevu almak için ekimIikrandevu.nvi.gov.tr adresine başvurabilir ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alınabilir. Başvuru için nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve 15 yaşından büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenecektir. Kimlik kartı bedeli, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 liradır. Kimlik kartı hazırlanarak, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese PTT kargo ile teslim edilecektir.

Yeni kimlik kartları vize istenmeyen ülkelerde pasaport yerine de kullanılabilecek. Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar bulunacak ve hem şifre hem de kişinin biyometrik bilgileriyle doğrulama yapılabilecek.

Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

Kartlar vatandaşa 15 liraya mal olacak, 10 yıl boyunca kullanılacak. Yeni kimlik kartları, e-İmza olarak kullanılabilecek, e-Devlet kapısından sunulan hizmetlere bu kartlar vasıtasıyla kolayca ulaşılabilecek.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-7 1-8 2belediye-baskanicihan