AnasayfaArtvin'den HaberlerHAZİRAN’DAN “ARTIK YETER” ÇAĞRISI

HAZİRAN’DAN “ARTIK YETER” ÇAĞRISI

HAZİRAN’DAN “ARTIK YETER” ÇAĞRISI

Birleşik Haziran Hareketi’nin bu ayki meclis toplantısında ülkemizde son günlerde yaşanan saldırılar yer aldı.

ARTVİN-Artvin Birleşik Haziran Hareketi üyeleri bu ayki meclis toplantısını gerçekleştirdi. Artvin Haziran Meclisi Fenerbahçeliler Derneği’nde düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Hazirancılar kahvaltının ardından dün Kayseri’de yaşanan saldırıyla alakalı olarak bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına bazı STK’lar ve vatandaşlarda katıldı. Açıklamayı Haziran Meclisi adına Aydan Yerlikaya okudu. Yerlikaya okuduğu ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Artık Yeter!. Kayseri’de gerçekleşen saldırıyı kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz, hayatını kaybeden insanlarımızın ailelerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Söylenmesi gereken çok şey söylendi! Yeter çağrısı her ölümün ardından defalarca yapıldı! Söz de bitti ama ölüm bitmedi. Yoksul, emekçi halk çocukları bombalarla, silahlarla ölmeye devam ediyor.

Anneleri, babaları, eşleri, çocukları kahreden bu kanlı saldırıların halkta umutsuzluk ve karamsarlık yaratmayı hedefleyen politikalara hizmet edeceği açıktır. İnsanlarımızın cansız bedenleri yerde yatarken, ölümleri ‘Başkanlık’ hesabına vuran, intikam söylemi üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanların da dertlerinin memleket olmadığı açıktır. Karşılıklı olarak beslenip büyütülen bu intikam söyleminin ‘siyasi bir sorun’ olan Kürt meselesinin çözümüne hizmet etmeyeceği, Türk ve Kürt emekçi halkının, yoksulların yararına olmadığı bilinmelidir.

Ancak bugün bir başka şeyle karşı karşıyayız. Ülke, bombaların, silahların, intikam kavgasının içinde adım adım etnik bir boğazlaşmaya doğru sürükleniyor. Her saldırı etnik karşıtlığı körüklüyor. Her saldırı ülkemizi emperyalist merkezlerin tezgâhında gelişen Ortadoğu’nun etnik ve mezhepsel çatışma dalgasına daha fazla yaklaştırıyor. Bu saldırı etnik ayrışmayı derinleştiren, kardeşliğimizi vuran bir saldırıdır.

Ülkeyi yöneten AKP iktidarı başta olmak üzere herkes sorumlu davranmalı, etnik bir boğazlaşmayı derinleştirecek adımlardan uzak durulmalıdır. Büyük acılar içinde bırakılan memleketimizin geleceğine, kardeşliğimize, bir arada yaşama irademize sıkı sıkı tutunmanın zamanıdır. Bu zor günlerde tüm gücümüzle bunun için mücadele edelim. Her ne olursa olsun, kim ne yaparsa yapsın, bu boğucu, kahredici şiddet ortamına rağmen Haziran; ölüme karşı hayatı savunmaya, karamsarlığa karşı umudu büyütmeye, düşmanlaştırma politikasına karşı kardeşliği seslemeye devam edecektir. Başkanlığa giden yolu kanlı taşlarla döşeyenler bilmelidir ki, bu ülke başkanlık hayallerinden, kaos planlarından, halk düşmanlarından büyüktür” diyerek konuşmasını tamamladı. Basın açıklamasının ardından program sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ