AnasayfaArtvin'den HaberlerHAYVAN SAĞLIĞI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

HAYVAN SAĞLIĞI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

HAYVAN SAĞLIĞI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdürü Sayın Dursun Okur başkanlığında “Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünce Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdürü Sayın Dursun Okur başkanlığında “Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünce Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

İl Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Müdürü Dursun Okur’un yanı sıra, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya, İlçe Müdürlerimiz ve tüm Veteriner Hekimler, Teknikerler ve Teknisyenler katılım sağladı.

Toplantı İl Müdürü Okur’un açılış konuşması ile başlayıp akabinde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya’nın sunumları ile devam ettti.

2016 yılının değerlendirmesinin yapıldığı toplantı ve 2017 yılı çalışmalarının planlanması, yeni Şap Stratejisi ve Eylem Planı ile Milli Tarım Projesinin anlatımı ile devam etti.

Toplantıda, “2016 yılı İlimiz hayvan sağlığı açısından önemli bir yıl olmuştur. Salgın ve bulaşıcı hastalıklardan Şap hastalığının 2 mihrakta görülmesi ve etrafa yayılmadan hastalığın söndürülmesi önemlidir. Bu mihrakların birinin Ardahan sınır yaylalarında ve diğerinin de Erzurum sınır yaylalarında görülmesi hastalığın bu İllerden geldiğini göstermektedir. Kuduz, LSD, PPR hastalığının görülmemiş olması, koyun çiçek hastalığının 2 işletmede görülmesi ve kısa sürede söndürülmüş olması, brusella hastalığının oldukça azaldığı ve insan vakalarına rastlanmamış olması önemli bir başarı olarak görülmektedir. 2017 yılında da, salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıkları konusunda ilimizi ari hale getirmek amacıyla, korunma tedaviden ucuzdur sloganından hareketle koruyucu aşılama çalışmalarına hız verilmesi ve 02 Ocak’ta başlayıp 31 Mart’ta bitecek olan Şap aşılama kampanyasında tüm sığırların aşılanmasına gayret edilmesi gerektiği vurgulandı. Toplantı da, ayrıca yıl içerisinde Şap aşısının dışında sığırların tamamının LSD aşılamasının yapılması gerektiği vurgulandı. Programın yakında yayımlanacağının belirtildiği ve yeni doğan dişi buzağılarında brusella aşılarının yapılması, koyun ve keçilerde yeni doğmuş dişi kuzu ve oğlaklarda PPR ve Brusella aşılarının yapılması il dışına gidecek koyun ve keçilerin ayrıca Şap aşılarının yapılması, ilk defa Şap hastalığına karşı aşılanan buzağıların aşılamayı takiben 1 ay sonra 2. aşılamalarının (rapel) yapılması güçlü bir bağışıklık oluşması bakımından önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Toplantı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya’nın hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında izleyeceğimiz yol haritasının belirlemesinden sonra, Milli Tarım Projesi hakkındaki sunumuyla sona erdi.