AnasayfaArtvin'den HaberlerGÖZYAŞI AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU İÇİN AKTI

GÖZYAŞI AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU İÇİN AKTI

GÖZYAŞI AYDIN KARASÜLEYMANOĞLU İÇİN AKTI

Artvin’in Değeri Aydın Karasüleymanoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

Hayati Akbaş

ANKARA-Artvin’in çok önemli kültür ve edebiyat adamlarından birisi olan şair, yazar, araştırmacı Aydın Karasüleymanoğlu (74), Ankara’da son yolculuğuna uğurladı.

Karasüleymanoğlu ’nu son yolculuğuna Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra yüzlerce Artvinli Uğurladı.  Aydın Karasüleymanoğlu vasiyeti üzerine anneannesinin mezarına defin edildi.

Yazar, şair, fikir adamı aynı zamanda ilimizin yetiştirdiği çok önemli değerlerden biri olan Aydın Karasüleymanoğlu’nun vefatının üzüntüsü yaşanıyor. 31 Ocak Pazartesi günü Ankara’da yaşadıkları evde sabah saat 9 civarında hayata veda eden 74 yaşındaki Aydın Karasüleymanoğlu tüm Türkiye’yi ve memleketi Artvin’i yasa boğdu.

Artvin’in yetiştirdiği bu önemli insanı yolcu etmeye yüzlerce Artvinli katıldı. Aydın Karasüleymanoğlu için Karşıyaka Camiinde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Namaza Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Artvinli Hemşerimiz Faruk Çelik, Eski Orman Bakanı Hemşerimiz Hasan Ekinci, CHP Eski Milletvekillerinden Yılmaz Ateş, Metin Arifağaoğlu, Zekeriya Akıncı, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yazar Nusret Ertürk, Aydın Karasüleymanoğlu’nun kitaplarını basan yayınevi sahibi Engin Uç, yazarlar Ersen Tulunay, Bahri Küpeli, Ali Pala, Taner Artvinli, Rasim Bakırcıoğlu, Kevser Ruhi, Nazım Mutlu, Nuri Aksakal, Oğuz Tunbaç, Çiğdem Ülker, Ressam Kemal Çelik katıldı.

Artvinli işadamı Nuri Kemal Demirel’in yanı sıra yine Ankara ve çevre illerinde oturan birçok STK temsilcisi, bürokrat ve siyasetçi katıldılar. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla yurtdışında bulunamadığı için cenazeye çelenk gönderdi. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yusufeli Kültür Derneği’nin yanı sıra onlarca kişi ve kuruluşta çelenk gönderdi. Yüzlerce Artvinlinin katıldığı cenaze namazı öncesi Aydın Karasüleymanoğlu’nun yakınları başsağlığı temennilerini cami avlusunda kabul ettiler. Kılınan Cenaze namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığı’na götürülen Aydın Karasüleymanoğlu’nun naaşı kendi vasiyeti üzerine anneannesinin mezarına defin edildi. Cenaze ’de hüzün, gözyaşı ve büyük üzüntü hakimken, dualar ani bir şekilde aramızdan ayrılan Artvin’in kültür hazinesi olarak adlandırılan Aydın Karasüleymanoğlu içindi.

Cenazeye katılanlar üzüntülerini dile getirdiler

Aydın Karasüleymanoğlu,  Türk kültür coğrafyasının bir parçası olan Artvin’e ve Artvinliye ömrünü adamış, 15-16 yaşından beri Artvin’i, Artvinliyi yazmış, edebiyatımızın her alanında birbirinden kıymetli binlerce şiir örneği vermiş, çocuk masalları ve hikâyeleriyle Türk çocuklarının ufkunu açmış, halk bilimi ve halk edebiyatı alanlarında yüzlerce yazı, onlarca kitap yayımlamış, başta Artvin dernek ve vakıfları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş, velhasıl ülkemiz, ömrünü aziz bildiği bu millete feda etmiş bir kültür adamını, bir gönül adamını, mükemmel bir insanını daha kaybetti.

Cenazesine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Artvin ve Artvinliler için çok büyük bir kayıp değerlendirmesinde bulunurken, eski Orman Bakanlarından Hasan Ekinci ise Ankara’da Artvin kültürünü yaşatan ve sürdüren çok önemli bir kültür hazinesinin vefat ettiği yönünde yorumlarda bulundu. Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı eski Başkanlarından ve Aydın Karasüleymanoğlu’nun en yakın arkadaşlarından biri olan Nuri Kemal Demirel ise araştırmacı yazar öykücü karikatürist Şair Aydın Karasüleymanoğlu hakka yürüdü nasıl olabilirim son derece üzüntülüyüm. Başta Artvin ve ülkemiz değerli bir düşün adamını kaybetti. Ben de gerek Artvin Evi yapımında, başkanlığını yaptığım vakfımızdaki genel sekreterliğinde gerekse sosyal toplumsal konulardaki (özelliklede Artvin’in sorunlarına hele Yusufeli su altında kalmasındaki direncinin) en yakın yoldaşıydım. O şeref bana nasip olmuştu.

Artvin’in kültür hazinelerinden biri olan Yazar, Şair ve kültür adamı Aydın Karasüleymanoğlu’nun cenazesine katılmak üzere Ankara’ya giden Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, cenaze sonrasında yaptığı açıklama ile üzüntülerini dile getirdi. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; “Elli beş yıllık yazın emekçisi, Artvinlilerin örgütlenmesinde 30 yıldan fazla aktif görevlerde bulunan, yöresiyle bağlarını koparmayıp Artvin’le ilgili 8 kitap yayımlayan, hemşerileriyle yakından ilgilenip, sorunlarını çözmeye çalışan, Artvinlilerin Aydın Baba’sının vefatı hepimizi derinden sarstı. Aydın Karasüleymanoğlu, ekonomik getirisi olmadan 40. kitabını yayınlarken, birçok kültür, sanat, edebiyat dergilerinde ve antolojilerde yer alan yazı ve şiirleriyle, geleceğe kalıcı eserler bıraktı ve sadece ilimizin değil, Türkiye’nin de önemli kültür simalarından birisi olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.