AnasayfaArtvin'den HaberlerArtvin Halkı Dikkat!

Artvin Halkı Dikkat!

Artvin Halkı Dikkat!

KREDİ SİCİL AFFI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-Ve milyonların beklediği Kredi Sicil Affının da içerisinde bulunduğu torba yasa, dün Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’ de yayınlanıp yürürlüğe girdi.

Bankalara kredi borcu ya da kredi kartı borcu olan milyonlarca vatandaşın gündeminde şu an sicil affı var. Bankalar tarafından kara listeye alınan, kırmızı kalem yiyen ve bu nedenle de yeni kredi kullanamayan ve kredi kartı alamayan milyonlarca borçlu, torba yasa tasarısının TBMM’den geçmesinin ardından derin bir nefes almıştı. Şimdi o tasarı Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yürürlüğe giren sicil affına ilişkin görüştüğümüz Artvin halkı uygulamayı doğru bulurken, sicil affından yararlanmayı düşündüklerini açıkladılar.

Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu bulunan vatandaşlar ile çek ya da senetlerini ödeyemeyen esnaflar tasarının Resmi Gazete ’de yayımlanacağı tarihi bekliyordu. Ve dün itibari ile Kredi Sicil Affı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi! İşte yürürlüğe giren yasa ile merak ettiklerinizin cevabı.

Sicil Affı tasarısının mecliste yapılan oylama sonucu kabul edilmesi ile 2017 Sicil Affı Yasa Tasarısı’nın ne zaman yürürlüğe gireceği 12.5 milyon vatandaşımız tarafından heyecanla beklenmeye başladı. Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu bulunan, çek ya da senetlerini bankaya ödeyemeyen ve bu borçları çeşitli nedenlerden dolayı ödeyemeyerek bankaların kara listesinde yer alan vatandaşlar ve esnaflara sicil affı tasarısı büyük bir müjde oldu. Borçlu vatandaşlar ve esnaflar kendilerini bankaların kara listesinden kurtaracak sicil affının Resmi Gazete’ de yayımlanacağı tarihi merakla bekliyordu. Ve o yüz güldüren haber dün geldi.

Sicil affı toplam 12,5 milyon borçlu vatandaşa ve 1,5 milyon esnafa umut oldu. Resmi Gazete’ de yayımlanan sicil affının detayları merak ediliyor ve araştırılıyor. Vatandaşlar sicil affından kimin yararlanacağını, uygulamanın nasıl işleyeceğini merak ediyor.

İşte Sicil Affı Detayları

Daha önce bankalardan kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerinin anapara faiz veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ya da tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan veya bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar silinecek.

Düzenlemeden Yaklaşık 1.6 Milyon Esnaf Yararlanacak

Daha önce konu ile ilgili yaptığı açıklamada Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, düzenlemeyle işletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanı bulacaklarını, bu ivmeyle yeni iş yeri açabileceklerini söylemişti. Tüfekçi, “Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Kredi Sicil Affı Resmi Gazete ’de Yayımlandı

TBMM’de kabul edilen sicil affı tasarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasından sonra Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özetle kredi borcu bulunan, kredi kartı borcu bulunan, kredili mevduat hesabı vb. bankalara olan borçları nedeni kara listeye düşmüş tüm bireyler ile yine kredi borcu, kredi kartı borçları, çek ve senet ödemeleri vb. nedenlerle kara listeye düşen tüm esnaflarımız bugünden itibaren 6 ay içerisinde bu borçlarını kapatırlarsa anında kara listeden çıkartılacaklar. Bu durumda da yeninden kredi kullanabilecekler, kredi kartı alabilecekler veya çek defteri alabilecekler.

Artvin Halkının Sicil Affına Bakışı Olumlu

Kredilerde sicil affının devreye girmesinin ardından vatandaşlarda büyük bir rahatlama gözlendi. Bankalara borcu olan vatandaşlar sicil affından yararlanarak borçlarını yapılandırmayı planladıklarını ifade ederlerken sicil affına olumlu bakan Artvinli halkı ise görüşlerini bildirdiler.

Sicil affı hakkında görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlardan Erkan Vatan; “Kredi çekmiş ve kredi kartı borcu olan vatandaşlarımıza bence verilebilecek en güzel haber bu olsa gerek. Ama bizim milletimiz gene rahat durmaz bu konuda bence resmi gazetede yayınlamadan önce iyi düşünmeleri gerekirdi. Eğer sicili bozuk olan kişiler varsa bu durumu en güzel şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. ” diye görüş bildirdi. Murat Şimşek adlı vatandaş ise “ Piyasaya canlılık getirebileceği kanaatindeyim. Esnaf için iyi olacağını düşünüyorum. İnsanlar en azından biraz rahat nefes alacak. Güzel bir uygulama olmuş. ” şeklinde görüş bildirirken, Ali Çolak adlı vatandaş ise “ Kredi hiç kullanmadım. Ama ihtiyacı olan bir kişi için iyi bir şey olabilir. Güzel imkânlar sunuyorlar inşallah vatandaşlar bu durumdan faydalanırlar. ” dedi. Turgut Atasoy adlı vatandaş iseMazlum vatandaşın ekonomik krizden dolayı sicili bozulanlar için iyi fakat yandaş ve hazine hırsızlarını da kapsaması milli ekonomiye zarar. ” şeklinde yorum yaptı.

Artvin halkının sicil affına ilişkin görüşlerinin büyük bir bölümü olumlu olurken, Artvin halkının da şimdiden bankalara müracaat ederek sicil affı sonrasında bankalardaki kredilerini yeniden yapılandırmak için görüşmelerde bulundukları gözlendi. Sicil affına ilişkin olarak henüz bankaların sistemlerinde bir değişim gözlenmezken, bankaların bir hafta içerisinde sicil affı sonrasında kredileri yeniden yapılandırmaya başlayabilecekleri öğrenildi.