AnasayfaArtvin'den HaberlerDOĞU KARADENİZ’DE TÜKETİCİ FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

DOĞU KARADENİZ’DE TÜKETİCİ FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

DOĞU KARADENİZ’DE TÜKETİCİ FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

 

Tüketici Fiyatlarında Artvin’inde İçerisinde Yer Aldığı Doğu Karadeniz’de Aylık Yüzde 0,97 Artış Gerçekleşti

 

Hayati Akbaş

 

TRABZON-TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Fiyat İstatistikleri veritabanından derlediği bilgilere göre Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Tüketici Fiyatları (TÜFE) 2018 yılı Şubat ayında, aylık yüzde 0,97 artarken yıllık yüzde 10,56 oranında arttı. Aynı dönemde ülke genelinde TÜFE aylık yüzde 0,73 artış yıllık ise yüzde 10,26 oranında artış gösterdi.

 

Doğu Karadeniz’de Süt Fiyatı Aylık Yüzde 9,7 Oranında Arttı

 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Şubat ayında bir önceki aya göre seçilmiş bazı madde ve hizmetlerden Bebek Maması (Toz Karışım) fiyatı yüzde 12,0, Süt fiyatı yüzde 9,7 ve Erkek Berberi fiyatı yüzde 5,9 oranında arttı. Aynı dönemde, seçilmiş bazı madde ve hizmetlerden Etek yüzde 17,3, Domates fiyatı yüzde 5,1 ve Yumurta yüzde 3,6 oranında düştü.

 

Öte yandan son bir yıllık dönemde bazı seçilmiş maddelerde fiyat değişimleri incelendiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre, Spor Ayakkabısı (Çocuk İçin) yüzde 34,8, Tereyağı (Kahvaltılık) yüzde 33,7 ve Muz yüzde 24,7 oranında artarken, aynı dönemde Salatalık yüzde 30,3, Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası yüzde 16,4 ve Salça yüzde 5,0 oranında düştü.

 

Doğu Karadeniz bölgesinde hem Ocak hem de Şubat ayında fiyatı derlenen 390 maddenin 223’ünün fiyatı bir önceki aya göre artarken, 110 maddenin fiyatı düştü. Aynı dönemde 57 maddenin fiyatı ise değişmedi.