AnasayfaArtvin'den Haberler“DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI

“DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI

“DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürlüğünce “Doğu Karadeniz Kuşları” Kitap Tanıtım Etkinliği Yapıldı.

Hayati Akbaş

TRABZON-“Doğu Karadeniz Kuşları” Kitabı tanıtım etkinliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürlüğü / Trabzon Şube Müdürlüğü organizatörlüğü ve ev sahipliğinde Ortahisar Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen kitap tanıtım toplantısını yapıldı.

Toplantıya, KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürsel Çolakoğlu, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Trabzon Orman Bölge Müdürü Mümin Döngez, Bölge Müdürümüz Ahmet Usta, DKMP 6.Bölge Müdürü Rıza Kamil, 12.Bölge Müdür Yardımcıları Cüneyt Aloğlu ve Murat Kefelioğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Çok sayıda doğa fotoğrafçısının gönüllü katkılarının yanı sıra kitaptaki yazarların 10 yıllık bilgi ve birikiminin harmanlandığı Doğu Karadeniz Kuşları kitabı; 12. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin yerli ve göçmen kuşlarının habitatı ve bölgedeki yayılışı ile tanıtıcı tür özelliklerini anlatan bir eser olup Trabzon Şube Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikle tanıtımı gerçekleştirildi.

Bu kitap, Türkiye’de Kızılbaşlı Kiraz kuşu “Çinte”nin ilk ve tek kaydı gibi Kuzey Kamışçını, Sarı kaşlı Çıvgın, Küçük Mukallit, Sibirya Kazı, Dağ Horozu dahil Doğu Karadeniz’den 338 kuş türünün kısa tanımları, dağılım haritaları ve aylık dağılım grafikleri, habitat bilgileri ile bölge için bir ilk oldu.

Bölge Müdürlüğü desteği ve Trabzon Şube Müdürlüğü koordinesinde, Prof. Dr. Ahmet Karataş, Hakan Kahraman, Taner Şeremet ve Birol Hatinoğlu’nun gönüllü katkılarıyla oluşan bu eser; iyi bir kaynak niteliğinde olup, amatör ve profesyonel kuş gözlemcileri için de faydalı olacak.

Tanıtım etkinliğimizde  “Doğu Karadeniz Kuşları” kitabında emeği olan Prof.Dr. Ahmet Karataş’a plaketini Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Hakan Kahraman’a plaketini KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof Dr. Gürsel Çolakoğlu, Birol Hatinoğlu’na plaketini 12. Bölge Müdürü Ahmet Usta ve Taner Şeremet’e plaketini Trabzon Orman Bölge Müdürü Mümin Döngez takdim etti.

Tabiatı korumak onu sevmekle başlar. Bölgemizdeki kuşları tanıtmak, onları önemsemek ve sevmek, yaşam alanlarını korumak, insanların doğaya olan ilgisini arttırmak ve bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak için tabiatın korunmasına gönül veren, destek ve katkısını esirgemeyen kişi ve kurumlarla birlikte çalışmalarımız devam edecek.