AnasayfaArtvin'den HaberlerCİTTASLOW ŞAVŞAT DÜNYA ÇAPINDA HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK DİKKAT ÇEKİYOR

CİTTASLOW ŞAVŞAT DÜNYA ÇAPINDA HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK DİKKAT ÇEKİYOR

CİTTASLOW ŞAVŞAT DÜNYA ÇAPINDA HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK DİKKAT ÇEKİYOR

1-1

Şavşat’ta Yerel Ürünlerin Pazarlanması ve Markalaşması-Japonya’daki Örnek Uygulamalar Paneli Düzenlendi

ŞAVŞAT-DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Birimi Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri “ Yerel Ürünlerin Pazarlanması ve Markalaşması-Japonya’daki Örnek Uygulamalar” konulu panel, Şavşat Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal ve Yaşam Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Sunumunu Berna Kiriş Turna’nın yaptığı bilgilendirme toplantısına, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, Şavşat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hasan Katık, Şavşat Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz, Şavşat’ın Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Caner Altunkaya, Kooperatif Dayanışma Mutfağı sorumlusu Yönetim kurulu Üyesi Emine Kartal, Şavşatlı üreticiler, kadın girişimciler ve esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Birimi sorumlusu Berna Kiriş Turna ve Cittaslow Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk’ün ortaklaşa gerçekleştirdikleri panelde önemli konulara temas edildi.  Programa kısa süreliğine katılan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı işlerinin yoğunluğu nedeniyle toplantıdan ayrılmak zorunda olduğunu belirterek, başarılar diledi.

Açılış konuşması yapan Başkan Sinan Öztürk, Şavşat’ın Cittaslow ilan edildikten sonra daha çok ilgi gördüğünü ve turizmin gözdesi haline geldiğini, buna cevap verebilmek için hem altyapıya, hem de yöresel ürünlerin yetiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek sözü Berna Kiriş Turnaya bıraktı.

Açılış konuşması yapan Başkan Sinan Öztürk, Şavşat’ın Cittaslow ilan edildikten sonra daha çok ilgi gördüğünü ve turizmin gözdesi haline geldiğini, buna cevap verebilmek için hem altyapıya, hem de yöresel ürünlerin yetiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek sözü Berna Kiriş Turna’ya bıraktı.

DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Birimi sorumlusu Berna Kiriş Turna,” Yerel Ürünlerin Pazarlanması ve Markalaşması-Japonya’daki Örnek Uygulamalar” konulu bir panel yaptık. Bu söyleşide Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Yerel ürünlerin pazarlanması ve markalaşması konulu panel de ilçeye bu alandaki tecrübelerin aktarılması ve ilçenin de Japonya’daki modellerden istifade edebilmesi amaçlanmıştır.

Sunumumuzun içinde bize rehber olacak, faydalı olacak örnek olacak bilgiler verildi. Japonya bu konuda dünyada söz sahibi ülkelerin başında yer alıyor. Düşünün kışın dökülen renkli yaprakları bile ticari metaya dönüştürüp pazarlayabiliyorlar. Bu yüzden biz Japonları örnek aldık.  İşlediğimiz, konular arasında Yerel Ürün Nedir? Nasıl Değer Katabiliriz? Japonya Yerel Kalkınmasında Temel Adımlar Japonya’da Yerel Ürünler Kap-samında Uygulanan Örnek Projeler Japonya’da KOBİ’lere Yönelik Destek Mekanizmaları, Örnek Firma Ziyaretleri ve Yararlandıkları Destekler, Japonya’da Yerel Ürünlerin Pazarlanması /Markalaşmasında Genel Prensipler,  TR90 Bölgesi’nde Mevcut Durum ve Geleceğe Dönük Stratejiler…

Şavşat halkı ile Bu konularda bilgi ve tecrübeler aktarıldı. Katılımcılardan da yöreye özgü uygulanabilecek proje fikirleri ile ilgili geri dönüş alındı. Belli başlı yöresel ürünler üzerinden fikir alışverişi yapıldı.

 Bu Toplantı Bir Başlangıç Niteliğindedir

Bu panel bir açılış toplantısı niteliğinde olup daha sonraki aşamalarda ilçedeki yöresel ürünlerin tespit edilip marka değerine kavuşturulması ve daha katma değerli pazarlanabilmesi için sistematik bir çalışma programının planlanmasına ve çıkarılan son-uçlara göre belirlenen stratejinin uygulanmasına karar verilmiştir. Bu şekilde bir yol haritasında mutabık kalınmıştır. “dedi.

Bu Sunum Üretime Giden Yolda İlk Adım Olacaktır

Şavşat’ın dünyada ilan edilen 223 Cittaslow şehirlerinden biri olduğuna dikkat çeken Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk, “Öncelikle böylesine faydalı, bilgilendiren ve Şavşat’ı daha çok ilgilendiren bir toplan-tının burada yapılmış olmasından dolayı DOKA Artvin Sorumlusu Berna Kiriş Turna’ya çok teşekkür ediyorum.  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz e katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Kendisine burada yapmak istediğimiz projelerimizi ve yerlerini gösterdik. Sağ olsunlar yakından ilgilendi. Umuyorum ki bu sunum üretime giden yolda ilk adım olacak. Bunun için bugünden somut adımlar atmak için çalışma başlattık. Ben katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sunumda Öne Çıkan İki Konu Markalaşma Ve Pazarlama

Sunum sonrası soru cevap kısmında Şavşatlı üretici ve girişimcilerin dilek ve temennileri dinlenildi. Mutlaka “markalaşma”nın ön koşul olduğu gerçeği ise öne çıkan başlık oldu.  Şavşat’ta üretilen balların çok kaliteli olduğu yaptırılan analizlerle ortaya konulduğu anlatılırken, en çok dikkat çeken bilgi ise, Şavşat’tan analize gönderilen bir balın belgeli olarak dünya da kabul gören değerler açısından Anzer balının 2 puan önün de çıkması oldu.

Buna rağmen Anzer balının fiyatıyla Şavşat balının fiyatı arasındaki uçurumun ise marka farkı olduğuna dikkat çekildi. Toplantı sırsında kadın bir dinleyicinin, masalardaki hazır pet şişe suyunun başka illerden gelerek, sunulmasına üzüldüğünü, Şavşat’ın suyu neden başka yerlerde olmasın, neden bu sular her yere giriyor da burada kendi memleketimizde bile kendi suyumuz olmaz. Keşke Şavşat Marka suyumuz da olsa diyerek serzenişte bulundu.

Şavşat Arı Üreticileri Tek Marka oluşturulup, dünyanın en kaliteli balları arasında olduğunun tescilinin yapılması için yetkililerden destek istediklerini dile getirdiler.

HAYATİ AKBAŞ

 

1-2 1-3 1-4