AnasayfaArtvin'den HaberlerÇINAR MERT YILDIZ’IN DEVASINA BİR ÜMİT

ÇINAR MERT YILDIZ’IN DEVASINA BİR ÜMİT

ÇINAR MERT YILDIZ’IN DEVASINA BİR ÜMİT

cinar-mert-yildiz-1

 

Borçka’dan hastalığı yüzünden İstanbul’a yerleşen Çınar Mert Yıldız’a memleketi Borçka’da ve Hopa ilçesinde (kök kan hücre) örneği arandı.

BORÇKA-Borçka’dan hastalığı yüzünden İstanbul’a yerleşen Çınar Mert Yıldız’a memleketi Borçka’da ve Hopa ilçesinde (kök kan hücre) örneği arandı.

Enzim eksikliğine bağlı olarak oluşan Alfa Mannosidoz hastalığıyla dünyaya gelen 5 yaşındaki Çınar Mert Yıldız, kendisini hayata bağlayacak uygun iliği için kök hücre örneği aramaya başlandı.

Doğumundan bu yana, nefes darlığı ve algı bozukluğu yaşayan talihsiz miniğin hastalığıyla ilgili teşhis, 2 sene önce Hacettepe Hastanesi’nde konuldu. Çocuklarının tedavisi için Artvin’den Ankara’ya gelen Tuğba ve Şemsettin Yıldız çifti, “Doktorlar, sonu ölüm olan bu hastalığın ilerlemesini durdurmanın tek yolunun uygun ilik olduğunu söylemesi üzerine memleketi Borçka ilçesinde, Samsun’dan gelen TÜRKÖK KÖK Hücre ekibi Borçka Muhtarlar Derneği’nde ve Hopa ilçesinde Belediye hoparlöründen duyurulan kök kan hücreleri için kan verme kampanyası büyük ilgi gördü.

Minik Çınar Mert Yıldız’ın Dedesi Selim Yıldız,” Dileğimiz, iliğin bulunarak torunumun ve onun hastalığında olanları hayatının kurtulması için memleketimizde bir kampanya başlattık, dökünün bulunması için hep dua ediyoruz. İlgi gösterenlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kök Kan hücre doku uyumu için kampanyasına katılan ilçe halkı,”Belediyeden duyurulan kan doku kampanyasına bir ümit düşüncesiyle destek derman olmak için Çınar Mert Yıldız ve onun hastalığında olanlara için ya Bismillah diyerek tüplere  kan doldurdular. Tüplere doldurulan kök kan hücreleri, aranan dokuları bulunması halinde Bakanlık bünyesinde tüm masraflar karşılanacak.

Çınar Mert Yıldız, Şu anda konuşma zorluğu ve göğüs kafesindeki rahatsızlık nedeniyle de nefes darlığı çekiyor. Anlama zorluğu yaşadığı için yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorluk yaşıyor.

Özel bir sitede apartman görevlisi olarak çalışan baba Şemsettin Yıldız, tedavi sürecinin başlaması için gerekli iliğin bulunmasının şart olduğunu belirterek, “ maddi destek yapılması için bir çağrıda bulunmuyor” şeklinde konuştu.

HAYATİ AKBAŞ

cinar-mert-yildiz-2 cinar-mert-yildiz-3kampanya-1 kampanya-2 kampanya-3