AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP’Lİ BAYRAKTUTAN’DAN DOLAR KAMPANYASINI TBMM’YE TAŞIDI

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN’DAN DOLAR KAMPANYASINI TBMM’YE TAŞIDI

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN’DAN DOLAR KAMPANYASINI TBMM’YE TAŞIDI

 

CHP’li Uğur Bayraktutan Dolar kampanyasına Hükümeti’nde katılıp katılmayacağını sordu.

ANKARA-CHP’li Uğur Bayraktutan Dolar kampanyasına Hükümeti’nde katılıp katılmayacağını sordu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Dolar kampanyasına Hükümeti’nde katılıp katılmayacağını sorduğu soru önergesinde; “Son günlerde doların hızlı tırmanışı daha doğru bir ifade ile TL’nin değer kaybetmesi neticesinde Hükümetiniz vatandaşı dolar üzerinden işlem yapılmaması gerektiğini ifade ederek var olan yastık altı dolarlarından biran önce TL’ye çevrilmesi gerektiğini belirterek adeta kampanya başlattı. Ancak vatandaştan beklenen yardımın devlet elinden de yapılması yurttaşlarımızın en doğal hakkıdır.

Bilindiği üzere yol, köprü vb gibi birçok kamu ihalesi dolar üzerinden yapılmaktadır. Hatta köprü geçişleri 1 Ocak tarihindeki dolar kuru esas alınarak, TL’ye çevrilir ve bu bir yıl boyunca geçerli olur. Doların hızlı tırmanışı yol köprü ücretlerinin de tırmanması anlamı taşımaktadır. Vatandaş biz dolardan vaz geçelim ancak Hükümette vaz geçsin demektedir.

Bu bağlamda;

1- Vatandaştan beklediğiniz Dolar fedakârlığını Hükümet olarak kamu ihalelerinde de yapmayı düşünüyor musunuz? İhalelerinizi neden Türk Lirası üzerinden değil de Dolar üzerinden yapmaktasınız?

2- Yurttaşlarımızdan beklediğiniz Dolar fedakarlığını köprü ve yol geçişlerindeki ücretlerden de yapıp geçiş ücretlerinin belirlenmesinde doları değil TL’yi neden baz almamaktasınız?” ifadelerine yer verdi.

HAYATİ AKBAŞ