AnasayfaArtvin'den HaberlerCHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜNDEN 15 TEMMUZ’LA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

CHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜNDEN 15 TEMMUZ’LA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

CHP ARTVİN İL ÖRGÜTÜNDEN 15 TEMMUZ’LA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü 15 Temmuz Darbe girişiminin yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü 15 Temmuz Darbe girişiminin yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

Darbe girişiminin yıl dönümü münasebetiyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü basın açıklaması yayınladı. İl Başkanı Ali Yücel Kurt imzalı yayınlanan basın açıklamasında “15 Temmuz 2016 tarihinde; geçen yıl bu saatlerde devlet içinde yapılanmış gaflet, delalet ve ihanet içinde olan sözde asker ve devletimizin önemli noktalarında görev yapan kişiler Laik, Demokratik, Hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı maalesef darbe girişiminde bulunmuştur.

Yıllardır devlet içinde paralel yapılanmalarda bulunan bu hain çetenin yıllara dayanan yapılanmasının sonundaki hedefinin Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek olduğunu her zaman, her ortamda dile getirdik. Bugünde yine aynı duygularla; dün olduğu gibi dile getirmeye devam ediyoruz.

Bu alçak FETÖ yapılanması Türkiye Cumhuriyetinin en önemli ve en büyük kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisini bile gözünü kırpmadan bombalamıştır. Darbe gecesi Emniyet teşkilatımıza bomba yağdırmış, devletin olanaklarını kullanarak milletine kurşun sıkmıştır.

Ülkemiz Demokrasisine ve Laik Türkiye Cumhuriyetine darbe teşebbüsünde bulunan bu hain terör yapılanması, Milletin iradesini hiçe sayarak Demokrasiyi gasp edip, çağdaş Türkiye Cumhuriyetini yıkıp, karanlık odakların emrinde ne olduğu belirsiz bir yapılanma adına ihanet içine girmiştir.

O gece yaşananlar Türk demokrasisi adına büyük bir kara leke olmakla birlikte alanları dolduran, demokrasiye sahip çıkan, tankların önüne yatan asil Türk milletinin ve Cumhuriyete, Demokrasiye inanan Atatürk’ün askerlerinin zaferi olmuştur. O gece 249 evladımız şehit düşmüştür. Binlerce yaralı Gazilerimiz mevcuttur.

Cumhuriyet ve Demokrasi için Şehit ve Gazilik unvanı alan Kahraman yurttaşlarımıza minnettarız.

15 Temmuz günü yüce Türk Milleti bir destan yazarak Demokrasiye ve Cumhuriyetine sahip çıkmış yani Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmıştır. Hangi görüşten, hangi mezhepten, hangi ırktan olursa olsun Türk Bayrağına sahip çıkmış hain darbecilere olanak sağlamamıştır.

Bu birlik ve beraberlik Yenikapı mitingine de yansımış, Cumhurbaşkanlığı programının öncülüğünde AKP, CHP ve MHP Genel Başkanlarının katılımı ile dosta düşmana birlikte Türkiye’yiz mesajı verilmiştir.

Yaşananları iyi değerlendirmek, Cumhuriyeti ve onun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi anlamak gerek. 15 Temmuz yaşandı. Keşke yaşanmasaydı ancak neden yaşandı. Bu süreci iyi özümsemek gerek.

Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik bir Hukuk devletidir. Ancak Devlet içine sızan ve yerleştirilen Cemaat yapılanması alternatif, paralel bir devlet kurma oluşumuna girmişlerdir. Vatandaşlarımızın dini duygularını istismar edip, cemaatlerini genişletmiş devlet içinde güç odağı olmuşlardır. Yıllarca bu yapılanmaya şahsım ve mensubu bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi karşı çıkmış devlet içindeki hain yapılanmaya karşı çıkmamızı sanki bir din düşmanlığıymış gibi topluma yanlış bilgi vererek bizleri suçlamışlardır. Bugün bizleri suçlayanlar, cemaat yapılanmasını destekleyenler bugün nihayet bizlerle aynı noktadadır.

Çünkü Cemaat yapılanması etrafı ateşle sarılı bir akrep gibi önce kendilerine sokmuştur. Devletimiz ve Milletimiz bu cemaat yapılanmasından büyük zararlar görmüş en büyük zararı da yine kendileri görmüştür. Onca acılar yaşandıktan sonra haklılığımız bugün anlaşılmıştır. Bugün Millet olarak çok üzgünüz. Yarında üzgün olmamak adına bu çetenin çökertilmesi, mücadelenin siyaset üstü gözetilmesiyle mümkündür. Gereklidir. Zorunludur. Hükümeti, muhalefetiyle hepimize büyük görevler düşmektedir.

Bu hain çetenin at izi it izine karıştırılmadan çökertilmesi, devlet içinden söküp atılması gerekmektedir.

Toplumun çok iyi bildiği cemaat mensupları hala görevde iken hiçbir ilgisi olmayan kişilerin görevlerinden el çektirilmesi veya yargılanması toplum vicdanını oldukça zedelemektedir.

Yürütülen sürece güvensizlik yaratmaktadır. Siyasi çıkarları bir yana bırakıp Hükümetin bu duruma büyük hassasiyet göstermesi hem kendileri için hem de hepimiz yani Türk Milleti ve Devleti için oldukça önemlidir.

Yukarıda anlattığım gibi mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi de bu yüzdendir ki darbelerin her türlüsüne karşıdır.

Partimizin üyeleri işkence görmüş, Genel Başkanları zindanlara atılmış, mal varlıklarına el konulmuştur. Bu nedenden dolayıdır ki partimizi darbelerin her türlüsüne asker veya sivil darbe hangisi olursa olsun karşı çıkmış ve çıkacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet, güçlü bir millettir. Milletimizin birliği ve dirliği ile 15 Temmuz karanlığından uzaklaşmış bulunmaktayız. Ama özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum. Cumhuriyetin kurucu ayarları bu yüce Türk Milletinin pusulası, Atatürk Türkiye’sinin yol haritasıdır. Bu pusula tarih sürecinde yaşananlar sayesinde tecrübe edilmiştir.

O nedenledir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ayarlarıyla oynayanlar kendi celladını yaratırlar. Biz FETÖ ve ona muadil yapılanmaların tamamına karşıyız. Dün FETÖ için dediğimizi bugün tarihe not düşmek için yine söylüyor ve ekliyoruz. Cemaat yapılanmalarının tümünün sonu 15 Temmuz’dur. FETÖ çökertilirken muadillerine toplum ve devlet olarak imkan vermemeliyiz. Millet ve Devlet olarak Cemaat yapılanmalarında değil, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin etrafında birleşelim.  Atatürk Türkiye’sinde ilerleyelim. Bu duygularla 15 Temmuz günü şehit düşen evlatlarımıza Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve yüce Türk Milletine başsağlığı dilerken, yine Cumhuriyet ve Demokrasi adına yaralanan ve Gazi olan yurttaşlarımıza da en derin sevgi ve saygılarımı, geçmiş olsun dileklerimi sunuyor ve diyorum ki; EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR. ” ifadelerine yer verildi.