AnasayfaArtvin'den HaberlerTÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ ŞAVŞAT’TA HİZMETE AÇILDI

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ ŞAVŞAT’TA HİZMETE AÇILDI

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK TİPİ YAŞAM MERKEZİ ŞAVŞAT’TA HİZMETE AÇILDI

 

 

Artvin’in doğal güzelliğiyle ünlü sakin şehit unvanlı Şavşat ilçesinde, şehrin stresinden uzak, doğayla iç içe 1500 rakımlı Yavuzköy köyünde, yapımı tamamlanan modern yaşlılar yaşam yerleşkesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT- Artvin’in doğal güzelliğiyle ünlü sakin şehit unvanlı Şavşat ilçesinde, şehrin stresinden uzak, doğayla iç içe 1500 rakımlı Yavuzköy köyünde, yapımı tamamlanan modern yaşlılar yaşam yerleşkesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şavşat Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’ın desteğiyle yaptırılan yaşam merkezinde, Şavşat ve diğer ilçelerde yaşayan sosyal yoksunluk içindeki yaşlılara yatılı kurum hizmeti sunulacak.

İlçe merkezine 5 kilometre mesafede 2013 yılı Mayıs ayında yapımına başlanan ve yaklaşık bir buçuk yıldır yaşlılara hizmet veren toplam 52 kişi kapasiteli merkezde, bakıma muhtaç yaşlı çiftlerin birlikte kalabileceği 2 katlı dokuz binanın yanı sıra yaşlıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği sosyal tesis de bulunuyor. Yaşam merkezi yaklaşık 3 milyona mal oldu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan ve Osmanlı sokakları ile yöre mimarisinin izlerini barındıran yaşam merkezinin sakin şehir unvanlı Şavşat’ta açılmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Yaşlıların yaşamlarını doğal ortamda sürdürmeleri için en güzel yerin Şavşat ilçesi olduğuna vurgu yapan Doğanay,  “Projenin Osmanlı sokaklarından esinlenerek hazırlandı. Köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulan sokak tipi yaşlılar merkezi yöre mimarisine de uygun inşa edildi. Bu tip bir proje Türkiye’de ilk defa Şavşat’ta yapıldı. Şavşatlı hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’ın projeye çok büyük nakdi katkı var. Rahmetli olan hayırseverlerimize Allah’tan rahmet değerli katkılarından dolayı da teşekkür ediyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Müstear Yardımcısı Mehmet Karabay, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde son 15 yılda hükümetin ve devletin sosyal sorumluluk projeleri alanında çok ciddi adımlar attığını söyledi.

Karabay, “2002 yılı itibari ile Türkiye’nin gayrı safi yurtiçi hasılasını yani bu ülkede üretilen ekonomik büyüklüğün % 0,5’i sosyal yardım ve hizmetlere ayrılırken bugün büyüyen Türkiye güçlü Türkiye diğer deyişle gayrı safi yurtiçi hasılasını ekonomik büyüklüğünü onlarla ifade edilen kat büyüten bir Türkiye günümüzde gayrı safi yurt içi hasılasının % 1,5 ini sosyal yardım ve hizmetlere ayırmaya başladı.  Sosyal devlet işte budur. Dolayısıyla bu alanda aile ve sosyal politikalar bakanlığı olup kadınlarımıza,  çocuklarımıza,  yaşlılarımıza engellilerimize,  şehit yakını ve gazilerimize başta olmak üzere bütün ihtiyacı olanların yanındayız. Bakanlığımız devletimizi insanımızı yaşatma boyutundaki politikalarını sadece bir kamu görevi olarak üstlenmiyor aynı zamanda insani ve vicdani bir görev olarak görüyor yürütüyoruz. Bu eserin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, yaşam yerleşkesinin yapımında büyük katkıları bulunan merhum hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’a Allah’tan rahmet dileyerek, bu gibi anlamlı hizmetlere yardımda bulunanların sayısının artması dileklerinde bulundu.

Şavşat’ın adeta cennetten bir köşe olduğunu belirten Kışla, “Burada kalan yaşlılarımıza huzur, sağlık ve mutluluk içerisinde yaşamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Yaşam merkezi başta ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

“YAŞAM MERKEZİ SAKİNLERİ MEMNUN”

Yaşam merkezi sakinlerinden 87 yaşındaki Osman Altun ise, merkezin Türkiye’de örnek bir proje olarak yöre mimarisine uygun inşa edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Bizler burada yaşamaktan son derece mutluyuz ve sağlıklıyız. Her türlü ihtiyacımız en iyi şekilde karşılanıyor. Doğayla iç içe bir ortamda hayatımızın geri kalan kısmını mutlu ve huzur içerisinde geçiriyoruz. Hayırseverlere ve devletimize bu anlamlı merkezi bizlere kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ve protokol tarafından yaşam merkezinin açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.

Ardından yaşam merkezini gezen Vali Doğanay, burada kalan yaşlarla sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi. Vali Doğanay, yaşlılarla bir süre sosyal tesiste oluşturulan Bocce oyunu oynadı.