AnasayfaArtvin'den HaberlerBORÇKA’DA AYILAR 40 ARI KOVANINI PARÇALADI

BORÇKA’DA AYILAR 40 ARI KOVANINI PARÇALADI

BORÇKA’DA AYILAR 40 ARI KOVANINI PARÇALADI

1-2

ÇİFTÇİYE YABAN DARBESİ

BORÇKA-Borçka’da ayılar bir vatandaşa ait 40 kovanı parçalayarak maddi zarara yol açtı.

Borçka’da Demirciler Azure Mahallesi’ndeki Cevdet Namlitürk’e ait yazlık evin önünde arı kovanlarına saldıran ayıların 40 kovanı parçalayarak ballarını yedi. Kovanlarının telef olması nedeniyle büyük üzüntü yaşayan Namlıtürk, hem bölgedeki artan ayı sayılarına hem de ellerinin kollarının bağlı kalmasına isyan etti.

Namlıtürk, “Ayı geliyor gözümüzün önünde kovanlarımdaki arıları ve balları yiyor bir şey yapamıyoruz. Hakkımızı nasıl arayacağız. Ayı yüzünden köyü terk etme zorunda kalıyoruz, bir ayıya resmen teslim olduk. Ben gider ormanda bu ayıyı rahatsız edersem, vurur öldürürsem suçluyum, haksızım. Ama o buraya gelecek her türlü zararı verecek ve biz bir şey yapamıyoruz” dedi.

Namlıtürk, arıcılıktan başka bir geliri olmadığını da belirterek, “Geçimimi sağlamak için bal üretimi yapıyorum. Peteklerle beraber 30 bin liralık zarar verdi. İş gereği bir kaç gün köydeki evimde kalamadım. Eve döndüğümde bütün kovanları ayılar tarafından parçalanmış halde buldum. İlk defa başıma böyle bir şey geldi. Ayıların sayılarının artması bizi endişelendiriyor. Bu şekilde zararı olan arkadaşlara devletimiz mutlaka yardımda bulunmalı” ifadelerini kullandı.

Cevdet Namlıtütk, arıcılara, ikinci darbe ise Sınır Kapısından kilolarca geçirilen kaçak bal olduğunu sözlerine ekliyor. Ayı ve domuzların giderek artması ve bir şey yamamamız, tarım verimizi düşürdüğü gibi bizi de göçe zorluyor, ifadelerine yer vererek mağduriyetini duyurmaya çalıştı.

HAYATİ AKBAŞ

1-11-3 1-4