AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT MESLEK YÜKSEKOKULU DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

ŞAVŞAT MESLEK YÜKSEKOKULU DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

ŞAVŞAT MESLEK YÜKSEKOKULU DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

 

1-4

Türkiye’nin ilk ve tek Osmanlı Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesine sahip Şavşat ilçesinde Meslek Yüksekokulu “Yaşlı Bakım Bölümü” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

ŞAVŞAT-Türkiye’nin ilk ve tek Osmanlı Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesine sahip Şavşat ilçesinde Meslek Yüksekokulu “Yaşlı Bakım Bölümü” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İlçe merkezindeki Çok Programlı Lisesinin modernize edilip Meslek Yüksekokuluna dönüştürülerek 40 öğrenci ile eğitim öğretime açılan yüksekokulunun açılış törenine, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Duman,  Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, Şavşat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Aşkın Göktürk, akademisyenler,  daire amirleri, Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, siyasi parti temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Vali Ömer Doğanay, yüksekokulun ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Okulun vatanına,  milletine, ailesine ihanet etmeyen insan sevgisi ile dolu kıymetli öğrencilerin yetişeceği bir müessese olmasını dileyen Vali Doğanay, “Bu okulun açılmasına başta Şavşat halkı olmak üzere hepiniz sahip çıktınız. Okulun açılmasında Sayın Milletvekilimizin, İlçe Belediye Başkanımızın ve Şavşat’lı hemşerilerimizin büyük katkıları var. Bende bu anlamlı törene katılımımla bir katkı sunmak ve bu şansı elde etmiş oldum. Bu okulumuzun inşallah vatanına,  milletine, ailesine ihanet etmeyen insan sevgisi ile dolu kıymetli öğrencilerin yetişeceği bir müessese olmasını diliyorum. Okulun başta Şavşat olmak üzere ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ise, meslek yüksekokulunun bir ilçe için son derece önemli bir eğitim yatırımı olduğunu söyledi.

Artvin’e değer katacak büyük yatırımların her alanda devam ettiğini belirten Kışla, “Bugün Artvin içinde Şavşat içinde önemli bir gün. Doğup büyüdüğüm ilçeme çok önemli eserler kazandırdık ama en önemlisi de bu oldu. Buda bana nasip olduğu için çok mutluyum. Yüksekokul bir ilçe için önemli bir hizmet. Bu okulun burada açılmasında rektörümüz başta olmak üzere senato üyelerine, YÖK Başkanına ve bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Ben buranın giderek büyüyeceğine inancım tamdır. Kısa bir sürede bu okul en az 500 kontenjanı bulur. Ben burada çok önemli iki konuya dikkat çekmek istiyorum. Öğrencilerimizi memnun etmemiz önemli. Bu öğrenci kardeşlerimiz buranın tanıtımı için büyük hizmetleri olacak. Buradan mezun olan öğrencilerimizin kolay iş bulmaları da burayı cazip hale getirecektir. Bu Yüksekokulumuz Çoruh Üniversitesine ayrı bir değer katacak. Yüksek Okulumuz hepimize emanettir. Bu emaneti gözümüz gibi koruyacağız. Her birimiz kendimize düşen görevi yerine getirelim. Okulumuz ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman ise yüksekokulun açılış sürecindeki çalışmaları anlatarak,  üniversite bünyesine bir okulu daha katmanın mutluluğunu dile getirdi.

Artvin halkının eğitime çok büyük destek verdiğini belirten Duman, ”Şavşat ilçemizin yaşlı bir nüfusa sahip olduğu için açılan bu okulda “Yaşlı Bakım Bölümü’nden ” mezun olacak öğrencilerimize de bir iş kapısı olacağına inanıyorum. Sağlık eğitimi çok önemli ve sağlık eğitimine talepte çok yüksek. Bu bölümlerden mezun olan öğrencilerimizin iş istihdamı diğer branşlara göre daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Şunu bilmeliyiz ki yakın gelecekte sağlık eğitiminde de ileri aşamalara geçtiğimizde çok sayıda personel yetiştirdiğimizde orada da bazı kontenjan açıklarıyla karşılaşacağız. Bu okulumuzun gelişimin iyi olmasını temenni ediyorum. Okulun açılmasında emeği geçenlere ve katkı sunan herkese teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Okulun kurucu müdürü Yard. Doç. Dr Aşkın Göktürk ise okulun açılış sürecini ve okulla ilgili bilgiler verdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde 7. Meslek Yüksekokulunun açılışının gerçekleştirildiğini belirten Göktürk,  Şavşat’ın bunu çoktan hak ettiğini ifade etti.

Okunun idari ve genel durumu hakkında bilgiler sunan Aşkın Göktürk okulun açılışında emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti. Okulun ileriye dönük değişik bölümlerinde açılacağına dikkat çeken Göktürk öğrencilerine de ülkemizin oldukça zor bir gecesi olan 15 Temmuz gecesini hatırlatarak çeşitli nasihatlerde bulundu.

Konuşmaların ardından okulun açılış kurdelesini Vali Doğanay, Milletvekili Kışla, Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk keserek eğitim ve öğretime açtı.

Daha sonra Vali Doğanay ile protokol üyeleri okulu gezerek, bir süre öğrencilerle sohbet etti.

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-3

 

1-8 1-9 1-10 1-111-12

1-13