AnasayfaArtvin'den HaberlerBOĞA GÜREŞLERİ BU DEFA AYDIN’DA YAPILDI

BOĞA GÜREŞLERİ BU DEFA AYDIN’DA YAPILDI

BOĞA GÜREŞLERİ BU DEFA AYDIN’DA YAPILDI

 

Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın’da şampiyonlar şampiyonu toplam 64 boğa Atça Arenasında şampiyon olmak için boy gösterdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atça’da düzenlenen boğa güreşlerine katıldı.

Hayati Akbaş

AYDIN-Aydın’ın Sultanhisar ilçesi Atça mahallesinde, 2’ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası’nda, 64 namlı boğa güreştirildi. Şampiyonda Artvin’den Katılan Mahir Gülseçgin’e ait Kadirağa ve Aziz Yiğit’a ait Ağbaş isimli boğa birincilik elde etti.

Aydın’ın Sultanhisar ilçesi Atça mahallesinde, 2’ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası’nda, 64 namlı boğa güreştirildi. Güreşler kıran kırana geçti. Renkli görüntülerin yaşandığı güreşlere ilgi büyük oldu.

Aydın Boğacılar Derneği ile Artvin Boğacılar Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası Atça Arenası’nda yapıldı. Bölgelerindeki grubunda şampiyon olan boğaların çatımı ile gerçekleştirilen özel müsabakalarda kıran kırana geçen güreşleri binlerce kişi izlerken güreşlerde Türkiye Şampiyonları da belirlendi.

Sabah saatlerinde Sultanhisar İlçesi Atça Mahallesi’ndeki arenada başlayan güreşleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Vali Yardımcısı Günay, Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, ülkenin dört bir yanından gelen boğa güreşi severler ve binlerce kişi izledi.

Artvin’den müsabakalara özel olarak getirilen boğaların da katıldığı güreşlerde, boğalar kıran kırana güreşti. Zaman zaman arenaya sığmayan boğalar güreşlerine saha dışında da devam ettirirken, bazen de rakibinden korkup kaçan boğalar korkulu anların yaşanmasına neden oldu.

Kendi bölgelerindeki gruplarda kategorisinde şampiyon olmuş 30 çift boğanın Türkiye şampiyonluğu için mücadele ettiği müsabakalar, izleyenlerden tam not aldı.

İlki 13 Ağustos’ta Artvin’de yapılan boğa güreşleri Türkiye Şampiyonası’nın ikinci ayağı Aydın’da yapıldı. Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın’da güreşe toplam 64 şampiyon boğa katıldı. Boğalar 4’erli gruplarda 13 grup halinde güreşti. 52 boğa gruplarda güreşerek birinci oldu ve kupalarını aldı. Baş güreşlerde ise 12 boğa mücadele etti. Atça Boğa Güreşi Arenası sabahın erken saatlerinde vatandaşlar tarafından dolmaya başladı. Biletler 20 TL’den satılırken güreşleri, CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi izledi. Havanın güzel olmasını fırsat bilerek aileleri ile gelen bir çok kişi de piknik yaparak boğa güreşlerini izledi.

Grup Birincileri Kupa Aldı

13 grupta mücadele yaşayan boğalar, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Güreşlerde 15 dakikaya yakın güreşen boğalar oldu. Bazı boğalar ise rakiplerinden korkup, kaçarak sahiplerine zor anlar yaşattı. Müsabakalarda bazı boğalar, rakiplerinin boynuz darbeleri ile başta baş olmak üzere çeşitli yerlerinden yaralandı. Boğa güreşlerinde, gruplarında birinci olan 13 boğanın sahibi kupa ve Türk bayrağı ile ödüllendirildi. Başa güreşecek şampiyon boğalara ise güreş sonunda belli olacak gelirin yüzde 75’lik bölümü ödül olarak verileceği bildirildi.

Kura İle İlk Kez Yapılıyor

Boğa Güreşleri Komisyon Üyesi İzzet Bayer ise “Şampiyonaya, Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın’dan toplam 64 boğa katılıyor. 13 grupta 4’derli gruplar şekilde güreşler yapılıyor. İlk defa kura sistemi ile boğa güreşi şampiyonası yapılıyor. Güreş alanında kimsenin olmadığı, seyircinin rahatça izleyebildiği bir güreş düzenledik. İnşallah bu şekilde bundan sonraki güreşleri de yapmayı amaçlıyoruz. Bu konuda Artvin, Muğla, İzmir ve Aydınlı boğacılarda bize destek verdi. Seyirci ve hava mükemmel olunca, boğalarda çok iyi güreşiyor. Güzel bir şampiyona oldu” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atça’da düzenlenen boğa güreşlerine katıldı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atça’da düzenlenen boğa güreşlerine katıldı.

Vatandaşların güreş sevdasına Atça’da ortak olan Başkan Çerçioğlu, Topuklu Efe sloganları ve İzmir marşı ile karşılandı. Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ile birlikte güreş arenasında halkı  selamlayan Başkan Çerçioğlu’na vatandaşlar yoğun sevgi gösterilerinde bulundu.

Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın’da şampiyonlar şampiyonu toplam 64 boğa Atça Arenasında şampiyon olmak için boy gösterdi. Akşam saatlerine kadar süren güreşlerde gruplarında dereceye giren boğalara çeşitli hediyeler verilirken, kupa müsabakalarında rakiplerini yenen boğa sahipleri kupa ile ödüllendirildiler.