AnasayfaArtvin'den HaberlerADD ÖLÜMÜNÜN 79’UNCU YILINDA ATATÜRK’Ü ÖZEL PROGRAMLA ANDI

ADD ÖLÜMÜNÜN 79’UNCU YILINDA ATATÜRK’Ü ÖZEL PROGRAMLA ANDI

ADD ÖLÜMÜNÜN 79’UNCU YILINDA ATATÜRK’Ü ÖZEL PROGRAMLA ANDI

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi tarafından Atatürk’ün ölümünün 79’uncu yılı nedeniyle özel bir anma programı düzenlendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi tarafından Atatürk’ün ölümünün 79’uncu yılı nedeniyle özel bir anma programı düzenlendi.

Artvin Barosu Avukat Suat Varan Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa, Sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın en büyük Atatürk Heykelini Artvin Atatepe’de yaptıran Kahvecioğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Sıtkı Kahvecioğlu ve eşi Kadriye Kahvecioğlu, Artvin Baro Başkan Yardımcısı Av. Çetin Tekdoğan,   Artvin’de bir çok öğrenci yetiştirmiş Emekli Öğretmen Naime Genç,  Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, ADD Kurucu Başkanı Ahmet Biber,   CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak,  Eğitim Sen Artvin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Emel Meriç, Eğitim İş Artvin Temsilcisi Filiz Yılmaz, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Or. Koop Başkanı Hasan Yaşar, Halk Evleri Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Ali Koyuncu, Emekli öğretmenler, Öznur ve Bedriye Ay, CHP Merkez İlçe Eski Başkanı Cüneyt Öztürk ve Artvin Halkı katıldı.

Saygı durusunun yapılması, İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Anma Programının açılış konuşmasını ADD Artvin Şube Başkanı Ayla Varan yaptı. Varan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Türk Milleti ne Atatürk’ten vazgeçebilir ne de O’nun devrim arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Cumhuriyet’ten. Tam bağımsız, insan haklarına dayalı, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün önderliğinde, emperyalizme karşı kazanılan Bağımsızlık Savaşı ve sonrasında hızla başarılan Aydınlanma Devrimi ile kurulmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk Unesco’nun Tescillediği Tek Dünya Lideridir

Doğumunun yüzüncü yılında, yüz elli iki üyenin imzaladığı UNESCO belgesindeki tanımıyla: “Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

Felsefesi Tam Bağımsızlık İlkesi Temeline Dayanır

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, “Tam Bağımsızlık” ilkesi temelinde,  O’nun düşünce ve eylemleri olan Kemalizm’dir. Bilim insanı Ahmet Taner Kışlalı’nın tanımıyla: “Kemalizm, ne Atatürk’ün bekçiliğidir ne de 1920 koşullarında yapılmış olanların toplamıdır. Kemalizm, demokratik toplumcu öze sahip, sürekli devrimcilik ilkesine dayalı, bir çağdaşlaşma ideolojisidir. Kemalizm, geçmişin bekçiliği değil geleceğin öncülüğüdür.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne gösterdiği hedef; akıl, bilim ve teknolojinin en son ilkelerine dayanan çağdaş, her alanda kalkınmış, uygar bir Türkiye yaratmaktır.

Atatürk Bize Türkiye Cumhuriyeti’nin Yanı Sıra Büyük Bir Manevi Miras Bırakmıştır

Atatürk yaşamdan ve aramızdan ayrılırken sadece manevi miras bırakmıştır. Atatürk diyordu ki: “Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir.

Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin köklü zorluklar karşısında belki amaçlara tamamen eremediğimizi, akıl ve bilimi kılavuz edindiğimizi tasdik edeceklerdir.

Zaman süratle ilerliyor. Milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişmesini inkâr etmek olur. Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır.

Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin kılavuzluğunu kabul ederlerse, benim manevi mirasçılarım olurlar.“

 Atatürk Ülkeyi Türk Gençliğine Emanet Etmiştir

Atatürk, “Türk bağımsızlığını ve Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumayı ve savunmayı” Türk Gençliği ’ne bırakmıştır. Türk Gençliği ve Türk Milleti de O’nun kendisine bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacak bilinçte, güçte, kararlıktadır. Bu gün Türkiye’yi bölmeyi, bir din devletine dönüştürmeyi amaç edinmiş emperyalizm ve yerli işbirlikçileri bu yüzden Atatürk’ü de Kemalizm’i de aşamamaktadır.

Atatürk diyordu ki: “Yetişecek çocuklarımız ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel ve her şeyden evvel Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine ve milli emellerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir. Milletler arası dünya durumuna göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlarla donanımlı olmayan kişilere ve bu gibi kişilerden meydana gelen toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur.“

 Son 15 Yılda Ülke Kötü Yönetilmiştir!

Ne yazık ki Atatürk’ün aramızdan ayrılışından sonra ülke yönetimine gelen siyasal iktidarlar Atatürk ilkelerini, devrimlerini ve manevi mirasını yeterince sahiplenememişlerdir. Bu süreçte Cumhuriyet’in temel değerlerinden ödünler verilmiş, ekonomiden milli eğitime kadar her alanda Kemalist politikalar dışlanmış, ülke kötü yönetilmiş ve Karşıdevrime yol açılmıştır. Son on beş yıllık Siyasal İslam görüşündeki iktidar döneminde ise ülke bölünmenin, bir rejim değişikliğinin eşiğine gelmiştir. 2019 seçimleri, Parlamenter Sistemden Başkanlık Sistemine geçişin, bir geriye gidişin oylanacağı seçimler olacaktır.

Atatürk diyordu ki: “Saygıdeğer ulusuma şunu öğütlerim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne dek çıkaracağı adamların kanındaki, bilincindeki öz mayayı çok iyi incelemeye dikkat etmekten hiçbir zaman geri kalmasın.”

Önümüzdeki süreçte, Türk Milleti Atatürk’ün öğütlerini tutacak, ülkenin bölünmesi ve bir din devletine dönüştürülmesi gayreti içindeki emperyalizmin tasarımını bozacaktır. Türk Milleti tam bağımsızlık ve çağdaşlaşma yolundaki yürüyüşüne devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ü yaşamdan ve aramızdan ayrılışının yetmiş dokuzuncu yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.”dedi.

 Atatürk’ü Anmakla Birlikte Anlamamız Gerekiyor

Başkan Varan’ın konuşmasının ardından konuşan ADD Artvin Şubesi Kurucu Başkanı ve 21 yıl boyunca başkanlık görevini başarıyla yerine getiren eski başkan Ahmet Biber, Atatürk’ü kuru sözlerle anmaktan öte anlamak gerektiğinin altını çizdi. Başkan Biber, Atatürk’ün İlke ve devrimlerinden ayrılındığı için Türkiye’nin hızla geriye doğru gittiğini savundu. Atatürk’ün 57 yıllık kısa yaşamına,  11 savaş 24 madalya 7 nişan 13 kitap 1 ülke sığdır. Hayatında kitap okumamış adam seni eleştirsin. Ahkâm kessin. Bunu ancak cehalet ile açıklayabiliriz.  Bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Onun bizlere bıraktığı emanetleri gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız.” dedi.

Atatürk’ü anlatan şiirleri Doruk Varan, Kendi yazdığı Atatürk şiirini seslendiren Yalçın Temiz ve sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin Dünya2nın en büyük Atatürk Anıtı’nı yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu kendi yazdığı şiiri olan Yamacın Kader ve Annem şiirlerini okudu. Kahvecioğlu şiirini seslendirirken çok duygulandı ve gözyaşlarına hakim olamadı. Salondakileri de ağlattı.

Müzik Öğretmenleri Funda Yılmaz sarı ve Cihan Kalın ise Atatürk’ün sevdiği 2 türkü ile Sözleri Bedri rahmi Eyüboğlu’na Bestesi Zülfü Livaneli’ye ait Yiğidim Aslanım Burada yatıyor” şarkısını seslendirdi.

Emekli Müzik öğretmeni ve Müzik eğitmeni Turgut Kars ise Atatürk’ün sevdiği Türküleri birer dörtlükler halinde seslendirdi. Kendisinin bestelediği Vatan ve Kasım Rüzgârı şarkılarını öğrencilerinin eşlik ettiği 2 keman ile birlikte seslendirdi.

Programın sonunda 10 Kasım Anma etkinliğine destek veren, katkı sunanlara plaket, ve Atatürk’ün yazdığı “NUTUK” kitabı hediye edildi.

Dünyanın en büyük Atatürk Anıtı’nı Artvin’de yaptıran ve eğitime yurt yaparak destek veren Kahvecioğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever Av. Sıtkı Kahvecioğlu’na plaketi ADD Artvin Şubesi Eski Başkanı Ahmet Biber verdi. Kahvecioğlu, duyduğu memnuniyetini teşekkür ederek iletti. Salonu dolduran Atatürk dostları yaklaşık 2 saat süren program sonrası ADD Artvin Şubesi Başkanı ve Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek, bu tür programların yılda birkaç kez yapılmasının faydalı olacağı görüş ve önerilerini dile getirdiler.