AnasayfaArtvin'den HaberlerBAŞKONSOLOS MİKATSADZE ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ.

BAŞKONSOLOS MİKATSADZE ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ.

BAŞKONSOLOS MİKATSADZE ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ.

1-1

 

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze ve Yardımcısı Giorgi Qushıtashvılı Artvin Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

ARTVİN-Temaslarda bulunmak için Artvin’e gelen Mikatsadze, Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.  Başkonsolos Mikatsadze ve Yardımcısı Qushıtashvılı, Meclis Salonunda Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Meclis Üyesi Özkan Öztürk ve Genel Sekreter Yüksel Çoruh tarafından kabul edildi.

Ticaretin gelişimi ve karşılıklı diyalogların genişletilmesi bakımından Odaların öneminin konuşulduğu ziyarette;  İki ülke arasındaki ticaret hacminin her yıl giderek arttığını, bunun en büyük göstergesinin ise Sarp Gümrük Kapısı’ndaki geçişlerde her yıl giderek artan rakamlar olduğuna vurgu yapıldı. İki ülke arasındaki ilişkilerde Artvin ile Acara Özerk Cumhuriyeti’nin çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Mikatsadze, Sarp Sınır Kapısı’nın modernizasyonunda her iki ülke vatandaşları ve işadamlarının rahat ve hızlı bir şekilde geçişlerinin sağlanması konusunda Sayın Artvin Valimizle birlikte çalışmalar yapacağız dedi.

Gürcistan Ticaret Odalarının yapılarının Türkiye’deki gibi olmadığını, Türkiye’deki Ticaret Odaları’nın çok etkili olduğunu bildiğini belirten Mikatsadze; “Bugün Artvin’de yeni göreve başlayan Vali Ömer Doğanay’ı ziyaret amacıyla geldik. Kendisini makamında ziyaret ettik. İkinci ziyaretimiz ARTSO Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası oldu.  Türkiye ile Gürcistan arasında çok önemli bir bağ var” diye konuştu.

ATSO adına görüşlerini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Oda çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verdi. Sarp Sınır Kapısı’nın önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli lojistik çıkış noktalarından biri olacağını ifade eden Başkan Özel, ticaretin geliştirilmesi bakımından bunun en yüksek düzeyde kullanılması gerektiğini söyledi. Özellikle Batum ile Artvin’in ticari olarak tarihten gelen bir ilişkisinin de olduğunu ifade eden Başkan Özel, önümüzdeki yıllarda bunun artarak devam edeceğine inandığını söyledi. Ziyaret sonunda günün anısına Başkonsolos Mikatsadze ’ye Başkan Özel tarafından karşılıklı hediyeler takdim edildi.

HAYATİ AKBAŞ

 

1-2 1-3