AnasayfaArtvin'den HaberlerVALİ DOĞANAY, ARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

VALİ DOĞANAY, ARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

VALİ DOĞANAY, ARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

1-1

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Arhavi ilçesine bağlı Kireçli ve Kavak köyünde meydana gelen heyelanda bölgesinde incelemelerde bulundu.

ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, Arhavi ilçesine bağlı Kireçli ve Kavak köyünde meydana gelen heyelanda bölgesinde incelemelerde bulundu.

Vali Doğanay beraberindeki DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, İlçe Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkileri ile birlikte heyelana maruz kalan Kireçli ve Kavak köyüne geldi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait iş makinelerinin Kavak köyünde sürdürdüğü dere yatağının toprak birikintisinden temizleme çalışmasını bir süre takip etti.

Ardından heyelanın dağ yamacından koptuğu Kireçli köyüne giden Vali Doğanay, İlçe Kaymakamı Şeref Aydın’dan heyelan bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Heyelandan etkilenen en çok etkilenen Kavak köylüleri ile bir süre sohbet eden Vali Doğanay, olaydan duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, devlet olarak yaraların kısa sürede sarılacağını ve hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bölgede sürekli yağan sağanak yağışın etkisiyle Kireçli köyündeki dağ yamacını tetikleyerek, büyük bir toprak yığının vadi boyunca akarak heyelana neden olduğunu belirten Vali Doğanay,  “Heyelan nedeniyle Kireçli ve Kavak köylerinde tarım arazileri, çay bahçeleri ile ormanlık alanlar toprak altında kaldı. Ayrıca heyelan menfez ve dere yataklarını tıkadı.” dedi.

Heyelandan etkilenen Kireçli köyünde 18 konutun tedbir amacıyla tahliye edildiğini ifade eden Vali Doğanay,” Arhavi ilçesinde yaklaşık iki hafta önce etkili olan sağanağın ardından Kireçli köyünde toprak kayması olduğunu, dere yatağını dolduran molozların Kavak köyünde bazı evleri tehlike altında bıraktığını ifade etti.

Yağışların hafta başından beri aralıklarla yeniden başladığını ve etkisini artırdığını vurgulayan Doğanay, “Bu nedenle risk altında olan Kavak köyündeki 18 konutta yaşayan vatandaşlarımızı tedbir amaçlı olarak tahliye ettik. Kalacak yeri olmayan vatandaşlarımızı ihtiyaç olması halinde evlere yerleştireceğiz.” dedi.

Heyelan bölgesinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Doğanay, “Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğüne ait iş makinesi ve kamyonlar ile menfez ve dere yataklarının temizliği aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün teknik ekibi heyelan bölgesinde etüt çalışmasını yürütüyor. Allah’a çok şükür herhangi bir yaralanma ve can kaybımız yok.” diye konuştu.

Öte yandan sağanak yağış altında çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren ekiplere zaman zaman köylülerde yardımcı oluyor.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9