AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİNLİLERİN ANKARA ARTVİN EVİ’NDEKİ BULUŞMASI GÖRKEMLİ GEÇTİ

ARTVİNLİLERİN ANKARA ARTVİN EVİ’NDEKİ BULUŞMASI GÖRKEMLİ GEÇTİ

ARTVİNLİLERİN ANKARA ARTVİN EVİ’NDEKİ BULUŞMASI GÖRKEMLİ GEÇTİ

1-1

Aydın Karasüleymanoğlu’nun 40.kitabının kutlandığı gece yoğun ilgi gördü

ANKARA-Artvin Evi’nde yapılan geleneksel gecelere katılanlar, hemşerilerle bir arada olmaktan mutluluk duyanlar, Artvin Vakfında yeni yönetimin oluştuğu 2014 yılından bu yana geceler neden düzenlenmiyor diye sitem etmekteydiler.

 

Artvin Evi Çoruh Salonu’nda halkı buluşturma adına Artvin Kültürünü Geliştirme Platformu Sözcüsü ve Artvin Evi Kurucusu Nuri Kemal Demirel öncülüğünde görkemli bir gece düzenlendi.

 

Yoğun ilgi gören gecede yöremizden yetişen, ulusal gazete ve dergilerde  çok sayıda yazısı yayınlanan Aydın Karasüleymanoğlu’nun 40.kitabının çıkışı da  kutlandı. Her zaman olduğu gibi bu geceye de, her kesimden hemşerilerimiz ve Artvin dostları katıldı.

 

Gecenin açılış konuşmasını yapan Nuri Kemal Demirel şunları söyledi: “Gecemize gösterdiğiniz yoğun ilgi, bu tür buluşmaların bir ihtiyaç olduğunu kanıtladı. Artvinliler buluşması periyodik olarak sürdürülecektir. Başlarında kültür yazan sivil toplum örgütlerimiz, günümüzde sorumluluklarını yerine getiremez durumdadır. Yöresel kültür ve değerlerimize sahip çıkılmaması nedeniyle bu boşluk Artvin sivil oluşumlar tarafından yerine getirilmeye başlanmıştır. 40.kitabının yayınlanışını kutladığımız Aydın Karasüleymanoğlu sadece bir yazar değil, uzun yıllar sivil toplum örgütlerinde hizmet etmiş, yöresel kültürümüzü özümsemiş bir kültür adamıdır.”

 

Artvin Evi’nin yapılışıyla ilgili anektotlar da anlatan Nuri Kemal Demirel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hiçbir ile nasip olmayan böylesine büyük bir eserin meydana getirilmesi sırasında ortalıkta gözükmeyenler, şimdi Artvin Evi’ni yargılamaya, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Oysa Artvin Evi Başkentte bir marka olmuş ve Çoruh Salonu’nda yapılan etkinliklere katılanların sayısı Artvin’in toplam nüfusunu geçmiştir. Bu tanıtım açısından küçümsenecek bir durum mudur?”

Gecede Nahit Akdemir, Tekin Pehlivan, Yılmaz Kıral ve Hilmi Saral, sahnede tulum, akordeon davul zurna saz eşliğinde sanatlarını icra ettiler. Artvin türküleri ve oyun havalarıyla halkımız birkez daha yöresel coşkular yaşadı, toplu oyunlar oynadı.

Yazar Ersen Tolunay, Aydın Karasüleymanoğlu’nun kısa özgeçmişini okudu. Uzun ve sıkıntılı süreçte kültürden kopmayan bir yaşamı anlattı. Şair Sedat Ayar, Aydın Baba için yazdığı duygu yüklü şiiri okudu.

 

Yusufeli Kültür Derneği, kurucu ve eski başkanları Aydın Karasüleymanoğlu’na bir plaket sundu. Plaketi Artvin eski milletvekillerinden A.Naci Budak verdi.

Geceye, Artvin Evi’nin arsasını sağlayan Çankaya Belediyesi eski Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz, Çankaya Belediyesi Başkan Vekili Kadir Yıldırım, eski milletvekilleri A. Naci Budak, Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Ensar Öğüt, Ramazan Kerim Özkan, Durdu Özpolat,  Adalet Bakanlığı eski Müsteşarı Birol Erdem, Başbakanlık Baş Danışmanı Necdet Subaşı, Yargıtay 16.Ceza Daire Başkanı Eyüp Yeşil, Yargıtay üyeleri Betül Azizoğlu ve Ahmet Tevfik Erginbay, Yargıtay Savcısı Bahattin Azizoğlu, YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Danıştay üyeleri Hayrettin Kadıoğlu ve Ziya Özcan, Danıştay eski üyesi Tacettin Şimşek,  Anayasa Mahkemesi eski üyesi Mustafa Yıldırım, Artvin eski Valileri Selahattin Akyurt ve Mustafa Yemlihalıoğlu, Kültür Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Tarım Bakanlığı Toplulaştırma Daire Başkanı Osman Özkan, Şavşat eski Belediye Başkanı Altan Kayaoğlu, Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Ürgüp eski Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Prof. Dr. Necdet Altun, Kardiyolog Dr. Ahmet Uygun, Dr. Eren Taştan, Oğuz Kalelioğlu, Yavuz Karahan ve yazarlar Nusret Ertürk, Nuri Aksakal, Av. Nevzat Helvacı, Prof. Dr. Çetin Göksu, Prof. Dr. Ali Demir, Ersen Tolunay, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay, Halit Toraman, Sincan Cezaevi Müdürü Ayhan Çapacı, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygün, Rize Federasyon Başkanı Dr. Süleyman Basa, Trabzon Derneği Genel Başkanı İlyas Güven Eroğlu ayrıca farklı kamu kurum ve kuruluşlarından dostlar ile kültür-sanat dergilerinin sahipleri de katıldı.

350 kişilik Çoruh Salonu’nda yer kalmadığı bildirilen bazı Artvin dostların geceye uğrayıp  iyi dileklerini bildirmeleri de vefa duyguları açısından değerlendirilecek bir davranıştı.

Gece, ayaküstü söyleşilerle geç saatlere kadar sürdü. Katılımcılar bir daha buluşmak dileğiyle mutluluk içinde geceden ayrıldılar.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4