AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’İN MADEN SORUNU BİTECEK GİBİ DEĞİL

ARTVİN’İN MADEN SORUNU BİTECEK GİBİ DEĞİL

ARTVİN’İN MADEN SORUNU BİTECEK GİBİ DEĞİL

Artvin ve Yusufeli’nden sonra bir maden ruhsatı da Borçka’ya

maden 2

Artvin Cerattepe ve Hod köyünden sonra bir maden projesi de Borçka için planlanıyor.

Borçka’nın Güzelyurt ve Güreşen köyleri mevkiinde 789.84 hektarlık alanda ruhsatlandırılan ve 3S Madencilik tarafından yapılmak istenen maden işletmeciliği (Altın, gümüş, kurşun, çinko, bakır) projesi ile ilgili ÇED başvuru dosyası uygun bulunduğu ve ÇED sürecinin başladığı Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinden duyuruldu.

Halk arasında Beğlivan olarak adlandırılan bölgede yer alan Güzelyurt ve Güreşen köyleri Sultan selim Dağları’nın güney yamacında bulunuyor. Sultan selim Dağları, Hopa’nın Kemalpaşa beldesinin ve köylerinin içme suyu havzasını oluşturuyor.

Artvin’in bütün yüz ölçümünün yüzde 65’ini kapsayan 358 maden ruhsatı bulunmakta. Bu projelerden en eskisi olan Cengiz İnşaat’ın Cerattepe’de yapmak istediği maden projesine ilişkin açılan ÇED iptal davasının duruşması 19 Eylül 2016’da Rize İdare Mahkemesinde görülecek.

3S Madencilik Kimdir?

2004 yılında yapılan özelleştirme kapsamında Eti Gümüş A.Ş.’yi satın alan Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet yürütmektedir. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yıldız’ın olduğu Yıldızlar SSS Holding’in ayrıca enerji, petrol, seramik ve metalik madenler alanlarında projeleri de bulunuyor.

HAYATİ AKBAŞ

maden 1