AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ, BORÇKA, HOPA İLÇELERİ AFETİ TEKRAR YAŞIYOR

ARHAVİ, BORÇKA, HOPA İLÇELERİ AFETİ TEKRAR YAŞIYOR

ARHAVİ, BORÇKA, HOPA İLÇELERİ AFETİ TEKRAR YAŞIYOR

 

1 (20)

 

Arhavi, Borçka ve Hopa ilçeleri şiddetli yağış nedeniyle afeti tekrar yaşıyor.

HOPA-Arhavi, Borçka ve Hopa ilçeleri şiddetli yağış nedeniyle afeti tekrar yaşıyor.

31 Ağustos akşam saatlerinde başlayıp gece şiddetini arttıran sağanak yağışın etkisi dün öğle saatlerine kadar sürdü.

Yoğun yağış nedeniyle Arhavi’de metrekareye 253 kilogram yağış düştü ve şehrin 7 mahallesinde afetin izleri var. Binaların giriş katına ve iş yerlerine su basması sonucunda maddi hasarlar meydana geldi. İlçe Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının koordinasyonunda çalışmaların yürütüldüğü ilçede zararın büyük olduğu gözlemlenmektedir. Henüz herhangi bir can kaybının yaşanmadığı Arhavi’de çalışmalar çevre belediyelerin de desteği sürüyor.

Özellikle Yemişlik, Kale, Hacılar ve Cumhuriyet Mahalleleri başta olmak üzere şehrin tamamında afetin izleri yaşanıyor. Arhavi Kavak Köyü’nün 4. km’sinde yol tamamen tahribata uğradı. Ulaşım kontrollü bir şekilde tek şeritten sağlanıyor. Kapisre Deresinde yaşanan taşkın sonucunda Arhavi Sanayi Sitesi sular altında kaldı. Taşkınların oluştuğu ve afetin yaşandığı yerlerde incelemelerde bulunan Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, ilçemizde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı hasarlar meydana geldiğini belirtti. Geçen sene yaşanan afetin yine aynı şekilde ilçeyi vurduğuna değinen Başkan Hekimoğlu; “Şu an belediyemize ait iş makinelerimiz 24 saat esasına dayalı çalışmalarına devam ediyor. Taşkınların yaşandığı noktalarda çalışarak önlemlerimizi alıyoruz. İlçenin 7 mahallesinde aşırı yağışlar neticesinde bazı binaların alt katlarını ve bazı işyerlerini su basması sonucu maddi hasarlar meydana gelmiştir. Biz hasar meydana gelen ev ve işyerlerini tespit ediyoruz. Meydana gelen hasarlar nedeniyle ilgili kurumlarla temasa geçilecek olup gereken çalışmaların yapılması için planlamalar sağlanacaktır” dedi.

Borçka’da Dereler Taştı, İş Makineleri Dere Sularına Kapıldı

Etkili olan yağışlar Borçka’da da derelerin taşmasına, iş makinelerinin dere sularına kapılmasına neden oldu.

Yöre sakinlerinden yaptığı açıklamada, “Afetten korunmak için duvar yapıyorduk ama biz afete uğradık, taşan dere önüne kattığını götürdü” ifadeleri ile mağduriyetini dile getirdiler.

İlçeye bağlı Demirciler ve Kale köyünde yol kenarlarında oturan aileler, taşan dere yüzünden evlerine girmekte tereddüt yaşadı. Bu köylerde bazı ekili alanlar zarar gördü.

Vali İnce, Devletimizin Tüm İmkânlarını Bölgeye Sevk Ettik

Vali Muhterem İnce, yaptığı açıklamada, “Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde sağanağın aralıklarla devam ediyor” dedi.

Yağışın özellikle Arhavi ilçesinde etkili olduğunu ifade eden İnce, ilçe merkezindeki bazı kamu kurum ve kuruluşları, ev ve iş yerlerinin bodrum ve birinci katlarını su bastığını kaydetti.

İnce, Arhavi’de kaymakamlık bünyesinde Afet Kriz Merkezi oluşturulduğunu belirterek, “Devletimizin tüm imkânlarını bölgeye sevk ettik. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bütün tedbirlerimizi aldık. Karayollarında ulaşım sorunu yok. Yollarımız ulaşıma açık. Sağanak nedeniyle herhangi bir yaralanma ve can kaybımız şu an itibarıyla yok” dedi.

 

HAYATİ AKBAŞ

hopa (2)hopa (1)