AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE LEGO TURNUVASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE LEGO TURNUVASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE LEGO TURNUVASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Artvin’de Ortaokullar Arası 1. Sürpriz Görev Lego Turnuvası Gerçekleştirildi

Hayati Akbaş

ARTVİN-2016-2017 eğitim öğretim yılı sosyal etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ortaokullar Arası 1. Sürpriz Görev Lego Turnuvası Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Turnuvada İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Milli Eğitim Şube Müdürleri Gürsel Seçkin, Cüneyt Kamacı, Özcan Köse; öğretmenler, veliler ve öğrenciler yer aldı.

Artvin’de Her Yönüyle Eğitimin Niteliğini Geliştirme Projesi kapsamında gerçekleştirilen Robotik Turnuvasının açılış konuşmasını  yapan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, eğitimde teknoloji kullanımının önemine değinerek öğrencilerin algoritma becerilerinin geliştirilmesi konusunda robotik uygulamalarının önemine vurgu yaptı. Günümüz teknoloji çağında çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın bilgi teknolojisi araçlarını öğrenme ortamlarına entegre etmekle mümkün olacağını ifade eden Kahveci, 2015-2016 eğitim öğretim yılında okullara kazandırdıkları    robotik setlerin kullanımı konusunda öncelikle öğretmenlere eğitim verdiklerini ifade etti. Söz konusu eğitimin ardından öğrencileri robotik uygulamaları ve kodlama konusunda yetiştirdiklerini belirtti.

Kahveci, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilkini gerçekleştirdikleri turnuvanın oldukça başarılı geçtiğini belirterek turnuvanın geleneksel olarak her yıl yapılması kararını aldıklarını ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci,  organizasyona katkı sunan Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE ve Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri  Hizmetleri Birimlerine, turnuva düzenleme kurulu ve jüri üyelerine, organizasyona ev sahipliği yapan Kazım Karabekir Anadolu Lisesine, öğrencileri turnuvaya hazırlayan öğretmenlere teşekkür ederek turnuvaya katılan tüm öğrencileri tebrik etti ve finale kalan Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu, Borçka Atatürk Ortaokulu, Yusufeli İnönü Ortaokulu ve Hopa Kemalpaşa Ortaokuluna  başarılar diledi. Okullarda oluşturdukları zeka oyunları sınıfları ve robotik atölyelerinden sonra kısa süre içerisinde kodlama atölyelerini de öğrencilerin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Merkez ilçe ve diğer yedi ilçemizdeki ortaokul öğrencilerinden oluşan  toplam 20 takımın  katılımıyla gerçekleşen turnuva 3 turda gerçekleşti. Jürinin verdiği sürpriz görevleri robotlar ile gerçekleştirmeye çalışan  takımlar kıyasıya yarıştı.  Turnuvanın bitiminde danışman öğretmenlere katılım belgesi, bütün öğrencilere de katılım belgesi ve hediye verildi.

İkinci  turda 14, üçüncü turda ise 9  takımın yarıştığı turnuvada finale kalan 4 takım Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan final turnuvasına katılacaklar.