a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAR VE BUZ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

ARTVİN’DE KAR VE BUZ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

ARTVİN’DE KAR VE BUZ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

 

Son yılların en yağışlı ve soğuk kışını yaşayan Artvin’de, kar yağışı şimdilik durmuş olsa da bir yandan kar temizleme çalışmaları yapılırken diğer yandan ise buz ile mücadele sürüyor.

ARTVİN-Son yılların en yağışlı ve soğuk kışını yaşayan Artvin’de, kar yağışı şimdilik durmuş olsa da bir yandan kar temizleme çalışmaları yapılırken diğer yandan ise buz ile mücadele sürüyor.

Artvin Merkez’de kar bir yağdı pir yağdı. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl kış hem erken geldi hem de beklenenden fazla yağış getirdi. Şehir Merkezi’nde kar kalınlığı yer yer 20 santimetreyi geçerken Yeni Mahalle, Orköy, Atmaca mevkilerinde ise kar kalınlığı 60 santimetreyi geçti. Kar yağışının yoğun gerçekleşmesi de karla mücadeleyi zorlaştırdı. Artvin Belediyesi kurduğu ekiplerle kar temizleme çalışmasını yoğun şekilde başlatırken, yağışın durması ile birlikte kar kalınlığının fazla olduğu noktalardan Çayağzı Mahallesi’ne doğru temizleme çalışmaları gerçekleştirildi. Öncelikle ulaşım yollarını açma yolunda gayret gösteren Artvin Belediyesi, vatandaşların kullandıkları ara yollar ve merdivenlerde de kar temizleme çalışmaları yaptılar. İlk etapta kar temizleme çalışmalarını tamamlamaya gayret gösteren Belediye ekipleri, buz ile de mücadele için tuzlama ve özel solisyonlar yoluyla mücadele ediyorlar. Mahalle ve caddelerinde önemli miktarda kar ve buz olan Artvin Şehir Merkezi’nde hava sıcaklığının gece saatlerinde eksi 10’lara kadar düşmesi de yapılan mücadelenin etkisini azaltıyor. Bütün zor koşullara karşın kar ve buz mücadelesini sürdüren ekipler, Artvin Belediyesi Beyaz Masası’na gelen ihbarları da değerlendirerek vatandaşların talep ve isteklerini de yerine getiriyorlar.

Gece gündüz aralıksız bir biçimde buz mücadelesi veren ekipler, geçtiğimiz yıllara oranla havanın daha soğuk olması ve de yağışın da çok daha yüksek olması nedeniyle zaman zaman zorlanıyorlar.

Buza karşı uyarılarda bulunuluyor

Artvin Merkez’de Artvin Belediyesi’nin kar ve buzla mücadelesi sürerken, gerek Artvin Merkez’de gerekse de karayollarında buzlanmaya karşı uyarılarda bulunuluyor. Bu yıl kış şartlarının daha zor olduğu ve hava sıcaklığının da mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle don olayının etkisinin çok daha fazla olduğunun altını çizen yetkililer, yollarda, kaldırımlarda ve merdivenlerde daha yoğun buz olayının yaşanacağını belirtiyorlar. Buzlanmaya karşı başta araç sürücüleri olmak üzere vatandaşların daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten yetkililer, temizleme çalışmalarının yanı sıra vatandaşlarında kendi evlerinin ve işyerlerinin önlerinde de tedbir almalarını istediler.

HAYATİ AKBAŞ