AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAR, KIŞ, KIYAMET

ARTVİN’DE KAR, KIŞ, KIYAMET

ARTVİN’DE KAR, KIŞ, KIYAMET

 

Son Yılların En Yağışlı Kışını Yaşıyoruz

ARTVİN-Geçtiğimiz hafta sonu başlayan yoğun kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kar yağışı beraberinde bazı ilçelerde kar tatil haberlerini beraberinde getirirken, kar yağışını gören çocuklar büyükleriyle birlikte bayram yaptılar. Çocuklar bayram yaparlarken, Hopa Dağı ve Sahara Geçitleri geçit vermez hale geldi. Birçok bölgede bir metreyi geçen kar kalınlığına rağmen özellikle elektrik arızalarının minimum seviyede kalması ve yaşanan arızaların hızlı bir şekilde giderilmesi mutluluk yarattı. İl genelinde 168 köy yolu ulaşıma kapanırken, bu yolların ulaşıma açılması için yoğun mesai yapılıyor.

Artvin’de kar yağışlı hava koşulları sürüyor. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı etkisini göstermeye devam ediyor. 7 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerinde önce Borçka ve Murgul’da başlayan kar yağışı Artvin Merkez’e de ulaştı. Lapa lapa şeklinde başlayan yağış kısa sürede hayatı felç etti. Ardanuç, Borçka, Murgul ve Artvin Merkez’de ulaşım sorunları yaşanırken, şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Borçka ve Murgul ilçesinde yer yer 20 santimetreyi geçen kar kalınlığı ve etkili kar yağışı beraberinde kar tatilini de getirdi. Borçka ve Murgul ilçesinde eğitim öğretime 8 Aralık Perşembe günü geçerli olmak üzere bir gün süreyle ara verildiği açıklandı.

7 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerinde başlayan Artvin Merkez’deki kar yağışı çocukları sokaklara döktü. Kar yağışını fırsat bilen çocuklar, kar yağışının keyfine kar topu oynayarak, poşetlerle kayarak ve kardan adam yaparak vardılar. Bir yandan eğitim öğretime kar tatili haberini bekleyen çocuklar gecenin geç saatlerine kadar büyükleriyle birlikte sokaklardan ayrılmadılar. Lapa lapa yağan karın keyfine varan çocuklar, renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladılar. Kimi çocuk henüz hayatlarına ilk kez kayacak olmanın keyfine varırken, kimi ise arkadaşları ile tren vagonu şeklinde birbirlerine tutunarak kaydılar. Çocukları kıskanan büyüklerin kar topu oynamaları ise akşamın başka renkli görüntüleriydi.

Kar ulaşımı felç etti

Artvin’de kar yağışı bu sefer sahilden geldi. Hopa Dağı, Borçka ve Murgul’da hızlı ve kalın şekilde yağan yağış, kısa sürede yolları beyaza bürüdü. Kar yağışının etkili olması, yer yer trafiğin kesilmesine neden oldu. Araç sürücüleri Hopa Dağı, Artvin-Hopa karayolu ve Artvin-Borçka ve Borçka-Murgul istikametinde güçlükle seyrederlerken, Artvin-Ardahan karayolunda da trafik yer yer aksadı. Hopa Dağı Cankurtaran mevkiinde trafik yine güçlükle açık tutulabilir iken yüzlerce aracın yolda kaldıkları gözlendi.

Artvin’de kar yağışının etkisi devam ederken, Meteoroloji Müdürlüğü ise yağışın aralıklarla devam edeceğini açıkladı.

Karlı Gecenin Ardından Karlı Bir Güne Uyanıldı

Artvin karlı gecenin ardından karlı bir sabaha uyandı. 8 Aralık Perşembe günü sabah olunca gece boyu yağan karın ilk görüntüleri de ortaya çıkmış oldu. Artvin Merkez, Ardanuç, Borçka ve Murgul ilçelerinde eğitim-öğretime (1) gün süreyle ara verilmişti. Bu nedenden dolayı öğrenciler okula gitmeyecek olması ile güne uyanırlarken, engelli ve hamile bayanlar da idari izinli oldukları için yine iş başı yapmayan kesimler oldular. Bu kesimlerin dışında kalan esnaf, memur ve işçiler, karlı gecenin sabahında iş yerlerine gitmek yoğun mücadeleye giriştiler. Kar yağışının yoğun olması temizlik çalışmalarında da aksaklıklara neden oldu. Artvin Merkez, Şavşat, Ardanuç, Borçka ve Murgul’da Belediye ekipleri yoğun temizlik çalışmaları yaparak ana yolları ulaşıma açık tutmaya çalıştılar. Köylerde ise Artvin İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri sabahın ilk ışıkları ile birlikte kar temizleme çalışmalarına başladılar. Karayolları ekipleri ise başta Hopa Dağı Cankurtaran Mevki ile Sahara geçidini açabilmek için yoğun mesaiye giriştiler.

Kar yağışının en yoğun olduğu bölgelerden biri de Artvin-Borçka-Hopa Karayolu idi. Bu güzergâhta da yoğun yağış nedeniyle yer yer 20 santimetreyi geçen kar kalınlığında yol ulaşıma açma çalışmaları gerçekleştirildi. Artvin’de trafiğin en yoğun olduğu bölge olan Cankurtaran Bölgesi’nde öğlen saatlerinde yolda kalan tırlar nedeniyle yol ulaşıma kapatıldı. Tırların çekilmesinin ardından yeniden yol ulaşıma açıldı. Gün boyunca aralıklarla yine trafiğe kapatılan Cankurtaran Bölgesi’nde ulaşım güçlükle sağlanabildi.

Kar Yağışı Elektrik Kesintilerine neden olsa da ekiplerin başarılı müdahaleleri takdir topluyor

Artvin son yılların en yağışlı kışını yaşarken, kar yağışı aralıklarla sürüyor. Kar yağışının yoğun yaşandığı 7 Aralık’ı 8 Aralık’a bağlayan gece Artvin Merkez ve bazı ilçelerde aralıklarla da elektrik kesintileri yaşandı. Yaşanan elektrik kesintisinin Yeni Mahalle İskebe Bölgesi’ndeki elektrik tellerinden kaynaklı olduğu Artvin AKSA Müessese Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan müdahalelerle giderildi. Yaşanan elektrik kesintilerin şehrin büyük bir bölümünde yaşanırken, AKSA ekipleri sabaha kadar yoğun bir mesai harcadı. Elektrik kesintilerine neden olan yer ve bölgesi tespit edilirken, kesintinin giderilmesi için çalışmalar gerçekleştirildi. Tel kopmalarına karşın elektrik verilmesinde yer yer sıkıntılar yaşandı. Yoğun gayretler ile kesintilerden şehrin en az bir şekilde etkilenmesi sağlandı. Sabah saatlerinde yine yaşanan elektrik kesintisi yaşansa da yine ekiplerin yoğun gayretleri ile arıza giderildi.

Artvin genelinde 80’e yakın köyde elektrik kesintileri oluştu. AKSA Ekipleri yoğun yağış nedeniyle yolları kapanan bu köylere yeniden elektrik vermek için büyük bir mücadelede bulundu. Ekiplerin 24 saat uyumadan gerçekleştirdikleri çalışmalar neticesinde elektrik verilemeyen köy sayısı 7-8 civarlarına düşürüldü. Bu köylerin büyük bir bölümünün ise yüksek bölgelerde bulunan köyler olduğu öğrenildi. Ayrıca Macahel bölgesinde birkaç köye de elektrik verilmesinde sıkıntıların yaşandığı, bu sorunun çözümü için de çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Yoğun yağışta en çok mesai yapan kesimlerin başında hiç kuşku yok ki AKSA Elektrik Dağıtım A.Ş. arıza ekipleri oldu. Ekiplerin Artvin Merkez, Şavşat, Borçka, Murgul ve diğer ilçelerdeki köylerde arıza mesaisi 7/24 aralıksız sürüyor. Ekiplerin zorlu kış şartlarında, köy yolları açık olmayan bölgelerde adeta koşullarla savaşarak arızaları giderme çalışmaları ise takdirle karşılandı.

Ağır kış koşullarına rağmen Artvin genelinde elektrik arızalarının minimumda kalması ve yaşanan arıza sürelerinin kısa sürede giderilmesi de vatandaşların memnuniyetine neden oldu. Ekiplerin zorlu kar şartlarında arızaları giderebilmek için yolların dahi ulaşıma açık olmadığı bölgelerde yaptıkları çalışmalar, elektrik direklerinde arıza gideren arıza ekiplerinin görüntüleri de sosyal medyada büyük beğeni görürken, ekiplerin mücadelesi örnek teşkil etti.

Artvin Genelinde 168 Köyün Yolu Ulaşıma Kapandı

Artvin son yılların en sert kışını üstelik henüz başlangıçta yaşıyor. Yoğun yağış en çok da ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle Artvin Merkez’de 35, Ardanuç’ta 48, Arhavi’de 17, Borçka’da 36, Murgul’da 5, Hopa’da 1, Şavşat’ta 18, Yusufeli’nde 7 olmak üzere toplam 168 köy yolu ulaşıma kapalı. Artvin’in toplam köylerinin hemen hemen yarısının yolu ulaşıma kapalı bulunurken, Merkez’de Merkez İl Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ile ilçelerde Kaymakamlık, İlçe Özel İdareleri ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, kapanan yolları ulaşıma açmak için yoğun gayret gösteriyorlar. Özellikle yoğun nüfusun yaşandığı köylerden başlanan ulaşıma açma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Artvin Damar’da Kar Kalınlığı 150 santimetreyi buldu

Artvin’de yoğun kar yağışı sürerken, kar yağışının en etkili olduğu bölgelerden biri de Murgul ilçesinin Damar köyü oldu. Damar köyünde kar kalınlığı yer yer 150 santimetreyi bulurken, bir vatandaşın evinin önünde güçlükle açtığı yolda yürürken çekilmiş fotoğrafları sosyal medyada büyük ilgi gördü. Neredeyse vatandaşın boyunu aşan kar kalınlığı Artvin’e yağan yağışının ne denli fazla olduğunun da ispatı oldu.

Şavşat ilçesinde hayat felç durumda

Kar yağışından etkilenen bir başka bölgemiz ise Şavşat ilçemiz oldu. Şavşat ilçesinde kar kalınlığı yer yer 1 metreyi aşarken, ilçede 18 köy ile ulaşım sağlanamıyor. İlçede elektrik arızası bulunmaz iken ilçeyi Ardahan’a bağlayan karayolu ise aralıklarla ulaşıma açık tutulabiliyor. İlçede okulların yakın olması nedeniyle eğitime ara verilmez iken taşımalı eğitimli öğrenciler için eğitime ara verildi.

Artvin Teyakkuz Halinde

Artvin’in birçok bölgesinde kar kalınlığı yer yer 100 santimetreyi geçti. Başta şehir merkezleri ve köyler olmak üzere ilin büyük bir bölümü kar altında. Karayolları, Köy yolları, elektrik hatları, Telefon hatları, sağlık hizmetleri gibi bir çok alanda sorun yaşanıyor. Artvin’de devlet kelimenin tam anlamıyla zorlu kış koşullarının altından kalkmaya çalışıyor. Valilik ve Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü, DSİ 26.Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve ilçe Özel İdareleri, Artvin AKSA Müessese Müdürlüğü, Türk Telekom, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 112 Acil Servis Müdürlüğü, AFAD, Tarım İl Müdürlüğü başta olmak üzere devletin bir çok kurum ve kuruluşu adeta teyakkuz halinde çalışıyor. Son yılların en yağışlı kışını en az hasarla atlatmak için 7/24 çalışan ekipler, halkın kış şartlarından olumsuz etkilenmemesinin mücadelesini veriyor.

Artvin zorlu kış şartlarını yaşamaya devam ediyor. Artvin basını da ağır kış şartlarında yoğun mesaisini sürdürüyor.

HAYATİ AKBAŞ