AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAN BAĞIŞINA YOĞUN İLGİ

ARTVİN’DE KAN BAĞIŞINA YOĞUN İLGİ

ARTVİN’DE KAN BAĞIŞINA YOĞUN İLGİ

 

Artvin’de Kızılay Kan Merkezine ait otobüste gerçekleştirilen kampanyaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de Kızılay tarafından kan bağışı kampanyası il merkezinde ve ilçelerinde başlatıldı. Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası hakkında bilgi veren Dr. Barış Kirmanoğlu , “Biz Türk Kızılay’ı olarak her ilde olduğu gibi Artvin’de de hizmet vermeye geldik” dedi.

Kirmanoğlu yaptığı açıklamada; “Artvin Kan Merkezi adına ayda bir Artvin’e gelerek 5 ya da 6 gün boyunca kan alıyoruz. Artvin’in her ilçesine kan almak için gittik. Bugün katılım beklenenden de çok. Artvin Merkez ve ilçelerinde toplam 300 ünite kan aldık. Merkez’de ise 150 ünite kan aldık. Ben kan veren duyarlı vatandaşlara göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum”  şeklinde konuştu.

Artvin Valilik önünde bulunan Kızılay kan bağış aracına kan bağışı için gelen vatandaşlar; “ Kan bağışına benimde katkım olsun diye geldim. Sağlık Bakanlığı’nın kamu spotu reklamlarında olduğu gibi kan bağışı çağrısı acilen değil sürekli bir ihtiyaçtır bu yüzden herkesin kan vermesi gerekiyor. Bir gün bizde kana ihtiyaç duyabiliriz” ifadelerinde bulundular.

Kan Bağışında Nasıl Bulunulur?

Kan bağışından bulunmak isteyenlere bilgi formunu doldurup gerekli kontrollerden geçtikten sonra kan verebilir. Kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin tamamı yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir.18-68 Yaş arasında, ağırlığı en az 50 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir. Bağışçılar her kan bağışı işlemi öncesinde isim-soy isim, doğum tarihi (gün/ay/yıl), TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ve kalıcı adres bilgilerini vererek kendilerini tanıtmalıdır. Aksi takdirde bağış için kabul edilmezler.

Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası her ayın sonunda kan bağışında bulunmak isteyenleri bekliyor olacak.