AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE DAĞGÜLÜ ÇİÇEĞİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

ARTVİN’DE DAĞGÜLÜ ÇİÇEĞİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

ARTVİN’DE DAĞGÜLÜ ÇİÇEĞİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

1-1

Dünyada Sadece Artvin’de Bulunan Dağgülü Çiçeği İçin Çalıştay Düzenlendi

ARTVİN-Dünyada sadece Artvin’de bulunan Dağgülü (rhodothamnus sessilifolius) tür koruma elem planı Çalıştayı düzenledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğünce 15 Haziran 2016 tarihinde ihalesi gerçekleştirilip Ekonorm Tic. Ltd. Şti ’ne ihale edilen Artvin İli Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius)Tür Eylem Planı Hazırlanması Hizmet Alımı işi kapsamında Artvin DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Çalıştay düzenlendi.

Artvin DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştaya; Artvin Vali Yardımcısı V. Sn. Mutlu Almalı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP 12. Bölge Müdürü Sn. Mustafa Bulut, Akademisyenler, 12.Bölge Müdürlüğü Teknik Personelleri ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte proje yüklenicisi yetkilileri katılım sağladı.

Artvin DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen Çalıştay ’da; “Artvin ilimiz biyolojik çeşitlilik bakımından zengin illerimizden olup, 2 Bin 727 bitki türüne sahiptir. Bakanlığımızca 02-04 Şubat 2014 tarihinde nesli tehlike altındaki türlerin korunması stratejisi eylem planı Çalıştayı kapsamında 200-250 tür belirlenmiş olup, bu türlerden en az 100 âdeti için tür eylem planı çalışması yapılması ön görülmüştür.

Türkiye’de sadece Artvin ili Murgul ilçesinde sınırlı yayılışa sahip olan Dağ gülünün (Rhodothamnus sessilifolius) dünyada (Rhodothamnus chamaecistus) adında bir türü daha bulunmaktadır. Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius) IUCN kategorisinde CR kategorisinde bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

DKMP 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut’un açılış konuşmasının ardından sırası ile Biyolog Dr. Özgür Şimşek ve Yüksek Orman Mühendisi Güven Aksu tarafından yapılan arazi çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular ve eylem planına ilişkin önerileri sunum eşlinde katılımcılara paylaşıldı.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-8 1-9 1-10