a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMAN DAĞITILDI

ARTVİN’DE ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMAN DAĞITILDI

ARTVİN’DE ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE EKİPMAN DAĞITILDI

1-1

 

Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı özelliğine sahip  Gürcistan sınırındaki Borçka Camili Bölgesinde çiftçilere makine ekipman dağıtımı yapıldı.

ARTVİN– Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı özelliğine sahip  Gürcistan sınırındaki Borçka Camili Bölgesinde çiftçilere makine ekipman dağıtımı yapıldı.

Artvin İl Gıda Tarım Müdürlüğünce düzenlenen Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Makine ekipman dağıtım törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, bazı kurum müdürleri ve köylüler katıldı.

Törende, çiftçilere, 102 bin lira tutarında tamamı hibe olmak üzere orman dışı mera ıslahı kapsamında 18 adet hayvan suluğu,16 adet kaşıma kazığı, ahır koşullarının iyileştirilmesi kapsamında da 50 adet süt sağım makinesi ve ahır içi solar aydınlatma ünitesi dağıtımı yapıldı.

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur yaptığı konuşmada Gıda  Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Orman Su İşleri Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği  Ajansı tarafından ortaklaşa yürütülen Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesinin genel amacının Çoruh Nehri Havzasında  bitki örtüsü , toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, muhtelif gelir getirici faaliyetlerle geçimin iyileştirilmesi sayesinde doğal kaynakların korunması ve fakirliğin azaltılmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Okur, 2012’de başlayan projenin 2019’a kadar da devam edeceğini ve proje kapsamında Artvin’e 3 milyon 990 bin lira bütçe ayrıldığını, bu bütçenin de bugüne kadar 1 milyon 559 bin lirasının harcandığını kaydederek şunları söyledi:

“Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi entegre ve katılımcı bir proje olup Erzurum Artvin, Bayburt iller içerisinde yer alan 13 mikro havzada 450 bin hektarlık bir alanda yürütülmektedir. Proje Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Projede Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü,  Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığına Bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve proje illerinin il özel idaresi ortaklaşa çalışmaktadır.” Dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, Borçka Camili Bölgesinin sadece Artvin için değil tüm Türkiye için özel bir yer olduğunu söyledi.  Böyle özel bir yerde yöre halkıyla bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Doğanay ” Bundan sonrada inşallah vatandaş devlet iş birliğinin en güzel göstergesi numunesi olan bu tarz organizasyonlarda bir araya geliriz. Dağıtılan bu ekipmanların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Tören, çiftçilere makine ekipmanlarının dağıtımıyla sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7