AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE AVCI EĞİTİM KURSU AÇILDI

ARTVİN’DE AVCI EĞİTİM KURSU AÇILDI

ARTVİN’DE AVCI EĞİTİM KURSU AÇILDI

 

Artvin’de Avcı Adaylarını Eğitmek Amacıyla Avcı Eğitim Kursu Açıldı

ARTVİN-Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Av Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü, Artvin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Artvin Avcılar ve Arıcılar Derneği iş birliğiyle düzenlenen avcı eğitim kursuna, 25 kişi katılıyor.

Artvin Gazi Ortaokulu’nda gerçekleştirilen kursta, katılımcılara 8 gün süresince toplam 32 saat eğitim verilecek.

Artvin Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Necmi Asuman, kursun amacının ülkedeki av yaban hayatıyla hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması olduğunu söyledi.

 

Kursla, av kaynaklarını doğrudan kullanan avcı ve avcı adaylarını eğitmeyi hedeflediklerini vurgulayan Asuman, “Kurstaki eğitimin ardından yapılacak sınavda başarı elde eden kursiyerlere sertifika verilecek” dedi.

 

Kurs sonunda kursiyerler gördükleri derslerden ve Avcılık Atıcılık mevzuatından oluşan 50 soruluk sınava tabi tutulacaklar. Sınavı kazananlar Avcı Eğitim Belgesi almaya hak kazanacaklar.

 

  1. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Av Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü tarafından belirlenen Avcılık Belgesi alacaklarda aranan şartlar şunlar: “18 Yaşını doldurmuş olmak, Silah taşıma ehliyetine sahip olmak, Kanuna göre avcılık belgesi engel hali bulunmayan, Eğitim almış ve sınavlarda başarılı olmuş kişilere verilen belge.”

 

Necmi Asuman, “Avcı Eğitimi ve Avcılık Belgesi verilmesi Usul ve Esaslar hakkında yönetmelik 31.12.2004 tarihli,25687 sayılı yönetmeliktir. Bu kursların amacı ülkemiz ve av yaban hayatı hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması. Av kaynaklarımızı doğrudan kullanan avcı ve aycı adaylarının eğitilmesi ve başarılı olanlara belge verilmesi için açılacak kurs, seminer ve benzeri etkinlikler ile avcılık belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirler. Dayanak olarak bu yönetmelik 1.7.2003 tarihli ve 4915 sayılı kara avcılığı kanunu 13. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. 2001 yılında dernek başkanı olduktan sonra avcıların eğitimi anlamında 4915 kara avcılığı kanunu 2003’te ilan edildikten sonra yılda en az bir ve iki sefer kurs düzenlemek koşulu ile 70’in üzerinde kurs organize ederek Artvin’de 1600 civarında Avcı Eğitim Kurs mezunu verdik. Fakat hedeflediğimiz sayıya ulaşamadık. Çünkü kurslarımıza katılan kursiyerlerin çoğu avcılığı bırakmak isteyenlerden oluşuyor. Amacımız bu kişilerin avcılığı bırakmalarından ziyade arkadaşlarımızın avcılığa daha bilinçli, yaban hayatını yok edici değil koruyucu bir konuma gelmesini arzu ediyoruz. Diğer kurumlarla iş birliği yaparak yaban hayatına katkı sağladık. Bu anlamda bizler mutluyuz. Bugüne kadar ilçelerle birlikte merkezde yüzlerce kurs verdik. Avcı Eğitim Kursunda 32 saatlik bir ders programımız var. Derslerimize farklı branşlarda dersin konumuna göre öğretmenlerimiz giriyor. Kursiyerlerimizin bütün evraklarını derneğimiz hazırlıyor. İlk olarak İl Çevre Orman Müdürlüğüne müracaat ediyoruz, İl Çevre Orman Müdürlüğü, Halk Eğitime müracaat ediyor, Halk Eğitim’den de Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat edilip olurlarımız alınıyor. Netice itibarıyla bizlerde olurlarımızı aldık ve kursumuz başladık. Kursumuz 28 Aralıkta sona erecek” dedi.

HAYATİ AKBAŞ