AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE AFAD KOORDİNASYON KURULU 2016 YILI 2. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE AFAD KOORDİNASYON KURULU 2016 YILI 2. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE AFAD KOORDİNASYON KURULU 2016 YILI 2. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1-1

Artvin İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu (AFAD) 2016 yılı 2. Toplantısı gerçekleştirildi.

ARTVİN-Artvin İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu (AFAD) 2016 yılı 2. Toplantısı gerçekleştirildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında Kurul Üyeleri ve İl Afet Müdahale Planında görevli 26 ana çözüm ortağı kurum ve kuruluş yetkililerinin katılımı ile Valilik Çoruh Toplantı salonunda yapıldı.

Vali Doğanay, burada yaptığı konuşmasında, ana çözüm ortağı kurum ve kuruluşların bu planları benimsemesi gerektiğini belirterek, afet anında her kurumun görevlerini yerine getirmek için elinden geleni gayreti kısa sürede hızlı bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Artvin Afet Müdahale Planı’nın amacının, kapsamını, afet ve acil durum müdahalesi temel ilkelerini, işleyişini ve güncellenmesi ile ana çözüm ve destek çözüm ortaklarının rolleri sorumlulukları ile afetlerde müdahalenin nasıl yürütüldüğü konuları hakkında bilgilendirme yapılması için toplandıklarını belirten Vali Doğanay,” İlimiz de meydana gelen afetlerin nedenlerine bakıldığında topoğrafik ve jeolojik yapı, bölgesel ve lokal yağışlarda artış, imar durumu (plansız yapılaşma), bitki örtüsü tahribatı- yanlış arazi kullanımı, altyapı yetersizliği kontrolsüz yüzey suları olarak sayabiliriz.” dedi.

Artvin’de meydana gelen afetler konusunda bilgi veren Vali Doğanay,” “İlimizde görülen afetlere bakıldığında ise sel ve heyelan afeti Hopa, Arhavi, Borçka, Murgul, Şavşat, Yusufeli İlçelerinde, kaya düşmesi afeti ise: Merkez, Yusufeli, Şavşat İlçelerinde, kar-çığ afeti: Merkez, Borçka, Yusufeli ilçelerinde, yangın afetinin ise: Merkez, Yusufeli, Şavşat, Ardanuç İlçelerinde yoğun olduğu görülmektedir. Deprem afeti ise Arhavi, Hopa, Borçka, Murgul 4. derece deprem kuşağında, Merkez, Şavşat, Ardanuç, Yusufeli 3. derece deprem kuşağında, Yusufeli ve Ardanuç ilçemizin Erzurum il sınırına yakın olan köyleri 2. derece deprem kuşağındadır. Bu durum bizlere, Afet ve afet çeşitliliği yönünden ilimizin yüksek riskli bölgede olduğunu göstermektedir.” diye konuştu.

Artvin’de son iki yılda meydana gelen afetlerde 11 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Vali Doğanay,” İlimizde 2015 ve 2016 yıllarında meydana gelen afetlerde 11 vatandaşımız ölmüş ve 3 vatandaşımız hala kayıp durumdadır. Yine bu afetlerde 330 konuta oturulmaz raporu verilmiş yaklaşık altyapı dahil 200.000.000,0 TL (İkiyüz milyon TL)’ye yakın maddi hasar meydana gelmiştir. Sonuç olarak ilimizin coğrafi şartları ve afetsellik risk oranları göz önüne alındığında, afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında görevli kurum ve kuruluşlar ile halkımızın afetlere karşı hazırlıklı ve bilinçli olması oldukça önem arz etmektedir.” dedi.

Toplantı, Ana Çözüm Ortağı Kurum ve Kuruluşların temsilcileri görevli olduğu hizmet grubu operasyon planları hakkında sunumun yapmasının ardından sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

?????????????????????????????????????????????????????????

1-5