a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’DE TARİHİ ULUKENT (PİLARGET) KÖYÜ CAMİ RESTORE EDİLİYOR

ARHAVİ’DE TARİHİ ULUKENT (PİLARGET) KÖYÜ CAMİ RESTORE EDİLİYOR

ARHAVİ’DE TARİHİ ULUKENT (PİLARGET) KÖYÜ CAMİ RESTORE EDİLİYOR

DCIM100MEDIADJI_0074.JPG

326 YILLIK TARİHİ MİRAS KORUNUYOR

ARHAVİ-Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan Arhavi ilçesi Ulukent Köyündeki ilçenin en eski tarihi camilerinden olan Ulukent Köyü Cami restore ediliyor. Restorasyon çalışmalarına 1 yıldır devam edilen köyde caminin aslına uygun orijinal hali ile yeni hali dikkat çekiyor.

Köy Muhtarı Necati Canoğlu; “Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla’nın özel gayret ve çabalarıyla ve Belediye Başkanımız Sayın Coşkun Hekimoğlu’nun destekleriyle köyümüzün camisi restore edilmiştir. Neredeyse bir tarihi ve kültürel mirasımızın yok olmasıyla karşı karşıya kaldığı bir durumda Sayın vekilimize konuyu arz ettiğimde derhal Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçerek konunun ele alınması sağlanmıştır ve neticesinde köyümüzün 3 asırlık camisinin yıkılmasına engel olunmuş, ibadet yapılması tekrar sağlanmıştır” dedi.

Tamamlandığında çevre düzenlemesi ve yeni minaresi yapılmış, caminin gece ışıklandırılması ve iç dekorasyonu bitmiş olarak köy halkının ibadetine açılacaktır. Tamamlanması birkaç aylık bir süreyi alacaktır. Yapımı süresince gerekli takip ve işlemlerle ilgili gerek Köy Muhtarı Necati Canoğlu, gerek Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve gerekse Milletvekili İsrafil Kışla koordinasyonunda hızlı bir şekilde yapılan girişimlerle Ulukent Köyü Cami’nin fiziki mekân ve görselliğinin yanında caminin iç ve dış görünümü tamamen aslına uygun olarak değiştirilmiştir. Yaklaşık 250 haneye hitap eden köy camisinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Köy Muhtarı Canoğlu; “Başta Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla olmak üzere Arhavi Müftülüğümüze, Belediye Başkanlığımıza, Kaymakamlığımıza ve emeği geçen, yapımını üstlenen yüklenici firma yetkililerine köy halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

HAYATİ AKBAŞ

 

DCIM100MEDIADJI_0040.JPG

DCIM100MEDIADJI_0041.JPG

DCIM100MEDIADJI_0045.JPG

DCIM100MEDIADJI_0066.JPG

DCIM100MEDIADJI_0071.JPG

DCIM100MEDIADJI_0074.JPG