AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ, TÖRENLERLE KUTLANDI

ARTVİN’DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ, TÖRENLERLE KUTLANDI

ARTVİN’DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ, TÖRENLERLE KUTLANDI

1-1

Artvin’de, 24 Kasım Öğretmenler Günü”törenlerle kutlandı.

ARTVİN-Artvin’de, 24 Kasım Öğretmenler Günü”törenlerle kutlandı. Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci,  daire amirleri, öğrenciler, öğretmenler ile vatandaşlar katıldı.

Kazım Karabekir Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Tören, “15 Temmuz demokrasi zaferi ve şehit öğretmenler” konulu slayt sunumu ile devam etti.

Ardından göreve yeni başlayan genç öğretmenler adına Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerindenCanan Gürel Aksoylu, öğretmenlik duygularını dile getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ise,  Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet mektepleri Başöğretmenliğini kabulü nedeniyle 24 Kasımların öğretmenler günü olarak kutlandığını söyledi.

Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleği olduğunu belirten Kahveci,” Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumumdadır. Ülkemizin kalkınmasını gerçekleştirerek, gelecekle ilgili hedeflerine ulaşmasında en önemli görev öğretmenlerimize düşmektedir. Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi ancak eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen milletler; kültür, sanat, bilim, sosyo-ekonomik alanlarda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen milletler, başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar. Değerli meslektaşlarım, teknoloji, eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçları ve Temel İlkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan,  geleceğe umutla bakan, milli ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “yaratılanı, yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.” dedi.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleği olduğunu ifade eden Kahveci,” Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, öğretmenlerimiz de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamaktadırlar. Tarih ve kültür mirasımızın geleceğe taşınması, biz öğretmenlerin ait olduğu millete en büyük borcudur. Bir milletin değerlerinin yine bu milletin evlatları sayesinde gelecek nesillere taşınacağını unutmamalıyız. Öğretmenliğin bir ideal ve özveri mesleği olduğunun bilinciyle, çok kutsal ve onurlu bir hizmeti yerine getirmektesiniz. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle donatmalı ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Öğretmen olmak, değer vermek ve yeni değerler oluşturmaktır. Gözünüzün içine bakarak sizden anne şefkati bekleyen miniklere gönlünü açabilmektedir ardına kadar. Öğretmen olmak bahçıvan olmaktır Anadolu’nun her karış toprağında yeşerten ümitleri. Öğretmen olmak,  “Başöğretmenin ‘kaybedilecek, feda edilebilecek bir tane bile ferdin olamayacağı’ prensibinecanı yürekten inanabilmektir.  Öğretmen olabilmek, bu mesleğin bir Peygamberlik mesleği olduğu bilinciyle adaleti ve doğruları anlatmaktan, uygulamaktan hiçbir zaman vazgeçmeden hedefine doğru yol alabilmektir. Yurdumuzun her köşesinde en zor şartlarda bile görev yapan, öğretmenlerimizin, geleceğimizin hazırlanmasında gösterdiği gayret ve üstün görev anlayışı takdire şayandır. Üstün görev bilinci ile çalışan, bilginin güneşini, sıcaklığını hissettiren bu anlayışla hizmet veren çok değerli meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyor ve mesleğe hizmeti geçen emekli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Sevinur Dede Ağaoğlu, ´´Ben Bir Öğretmenim” adlı şiiri okudu.

Öğrenciler tarafından hazırlanan “Halkın Gözünde Öğretmen” adlı video sunumunun ardından göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti.

Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Artvin Valisi Ömer Doğanay ile protokol üyelerince verildi.

Kutlamalar, öğrenciler tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi ile sona erdi.

Bu arada Vali Doğanay, öğretmenlere çiçek takdim ederek bir kez daha “Öğretmenler Günü’nü” yürekten kutladı.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7