AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN KHB GN.SEKRETERİ AKALIN, VİZYON PROJELERİNİ AÇIKLADI

ARTVİN KHB GN.SEKRETERİ AKALIN, VİZYON PROJELERİNİ AÇIKLADI

ARTVİN KHB GN.SEKRETERİ AKALIN, VİZYON PROJELERİNİ AÇIKLADI

1-1

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İrfan Akalın Gazetecilerle Bir Araya Geldi

ARTVİN-25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren vekâleten yürüttüğü Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine asaleten atanarak 8 Kasım 2016 tarihinde yeni görevine başlayan Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İrfan Akalın basın toplantısı yaparak yeni dönemde yapacakları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Akalın, “Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da sağlıkta dönüşümün yeni ayak seslerini başlattığı sağlıkta dönüşümün ikinci fazı diye söylediği sağlıkta dönüşümün ikinci fazını bizde Artvin’de başlatıyoruz. ” diyerek Artvin’de de sağlık alanında Artvin’de var olan yüzde 80’lerdeki memnuniyeti daha da yukarılara çıkarmayı hedeflediklerini anlattı. Genel Sekreter Akalın, kendisinin de Artvinli olduğunu ve yapacakları vizyon projeleri ile birlikte Artvin’de yapılacak çalışmalarla tüm Artvinlilerin mutlu olacağına inandığını söyledi.

Basın mensuplarını makamında ağırlayan Akalın, Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akalın makamında yaptığı basın açıklamasında, “Artvin halkının göstermiş olduğu teveccühe laik olmaya çalışırız. Artvin’de doğdum burada büyüdüm.  Orta öğretime kadar öğrenimime burada devam ettim. Ordu Fen Lisesi’nde iki sene eğitimim oldu. Son senesinde Artvin Lisesi’ne geçiş yapıp üniversiteyi buradan kazanıp gittim.  Uludağ Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde. Göz ihtisasımı da Ankara Ulucanlar göz eğitim ve araştırma hastanesinde yaptım. Sonrasında memleketimde 2013 yılında göz hastalıkları uzmanı olarak göreve başladım.

Büyüklerimizin de takdiriyle Başhekimlik görevini seve seve üstlendim.  İdarecilik adı altında çeşitli görevlerde bulundum başhekimlikten sonra tıbbı hizmetler başkanlığı görevini yürüttüm.  Genel sekreterliğe de vekâlet ettim. Şimdi de genel sekreterliğe asaleten atanarak yeni görevime başladım. İnşallah hayırlı işler yapmayı Rabbim bana da nasip eder. Artvinli olmak gerçekten de hayatımın her döneminde taşıdığım bir gurur.

Artvin’in insanı çünkü neyin ne olduğunu elindekilerinin de kıymetini bilen, zorluklar yaşamamış ama bu zorluklara rağmen eğitimini aksatmamış, ülkesi için milleti için hiçbir fedakarlıktanvazgeçmeyen azimli bir millet.  Artvinli olarak burada görev yağmanın zorlukları olmasına rağmen memleketime hizmet etmemin birçok artılarının olduğunu düşünüyorum. En Artvinli olduğum için bir icraatı gerçekleştirirken özellikle milletim bana ne der? Acaba eşim, dostum, tanıdıklarım, akrabalarım da bundan faydalanır mı? Kısaca bütün halkıma ekstra bir fayda sağlayabilir miyim diye düşünerek ilerimizi o yönde yapmaya çalışıyorum.

Artvin’i yaşanabilir bir şehir olması için önemsiyorum. Bu açıdan eğitim ve sağlık alanında ilimiz iyi olacak ki buradaki insanlar şehrimizden göç etmek zorunda kalmasınlar.

Bizim temel problemimiz Artvin’i göç veren değil de göç alan yada yerinde yetebilir bir noktaya ulaştırmak.  Bu açıdan sağlık sektörünün de çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Burada insanlarımız sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamadıkları zaman sırf sağlık hizmetleri için göç edenler bile olmuştur.   Bizim bu sorunları çözmemiz lazım. Bu bağlamda Artvinli oluşum bu sorunları daha fazla içselleştirmeme neden oluyor. Daha da Artvin’in sorunları ile iç içe olmayı daha da gayret göstereceğimizi düşünerekten yöneticiliğin belki memlekette yöneticilik yapmanın böyle bir artısının olduğunu düşünüyorum.

Yöneticilik tecrübesini farkında olmadan öğrenmişim. Daha önceki yaptığım başhekimlik ve sonrasında yaptığım tıbbı hizmetler başkanlığı şimdi ise genel sekreterlik görevi vesilesi ile yöneticilikten gelen bir tecrübemiz olduğunu düşünüyorum. Ama tabi yeni bir göreve başlamanın azmiyle de zaten daha önceden tespit ettiğim ve bundan sonrada planladığım projeler ve işler için var gücümle çalışmayı kendime hedef edindim.

Artvin halkı bundan sonraki süreçte neler bekliyor sorusuna değinmem gerekirse; hasta odaklı çalışmak temel ilkem olacak. Bizim yaptığımız işlerin hastalarımıza bir fayda sağlamadıktan sonra inanınki hiçbir anlamı yok.  Ben özellikle hasta odaklı çalışmayı bundan sonraki süreçte kendime vizyon edindim. Hasta odaklı çalışmaktan kastımız, hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarımızın fayda görerek burada nitelikli,  güvenilir sağlık hizmetlerinin ortaya koyulması olarak görüyorum ve düşünüyorum.

Bizim burada birçok bürokratik işlerimiz var fakat vatandaşımızın bizden beklediği şey poliklinikte iyi bir sağlık hizmeti.  Acilden geldiklerinde hızlı bir sağlık hizmeti, yatışa geldiklerinde kaliteli bir otelcilik hizmeti ve ameliyathane süreçlerinde de kaliteli ve güvenilir bir cerrahi sağlık hizmeti.

Bundan sonraki hedefimiz vatandaşımızın kaliteli bir sağlık hizmeti almasıdır. Bunu da hızlı bir şekilde sunmaktır.

Daha önceki genel sekreterimiz Kerim beyle de daha önceden tasarladığımız projelerimiz vardı. Benim hedeflerimin birisi de bu projeleri hayata geçirmek. Özelikle benim çok önemsediğim bir şey var mantıklı ve planlı hareket etmek zorundayız. Biz Artvin olarak TÜİK verilerine Türkiye’nin en yaşlı nüfusu barındıran şehriyiz. Hatta Şavşat ve Yusufeli ilçemiz başlarda seyir ediyor. Türkiye’de 65 yaş üstü en yaşlı nüfusu barındıran ilçelerimiz. Bu durum bize yoğun bakım ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bizim kronik hastalarımız çok. Tabi ki sağlıklıyız bizim dedelerimizi ninelerimiz de sağlıklı ama buda bir gerçek ki büyüklerimiz hastalanınca ağır hastalanıyorlar. Bizim burada yoğun bakım ihtiyacımız var. ilk hedefim budur yeni görevimde.  Mutlaka yoğun bakım ünitesindeki hasta yatak sayımızı arttırmak istiyorum.  Hastanemizdeki sevklerimizin büyük bir bölümünü yoğun bakımda yer olmadığı için ilçelere ve illere yapılan sevkler oluşturuyor.  Hastayı yoğun bakıma sevk ediyorsanız aile için ciddi bir külfet oluşturuyor. Yoğun bakımın sayısını arttırmak ve bir diğer hedefimde yoğun bakımın teknolojik anlamda içini doldurmak. Tam donanımlı yoğun bakım haline getirmek için projelerimizi de hazırladık. Şimdi inşallah altı yataklı koroner yoğun bakım servisini Artvin Devlet Hastanesi’nde açıyoruz.

Ayrıca Hopa Devlet Hastanesi’nin de yoğun bakımı da yakın bir zamanda aktif hale gelecek inşallah. ” ifadelerine yer verdi.

Yoğun Bakım Sayısını 26’ya çıkarmak istiyoruz

İrfan Akalın yaptığı açıklamanın devamında yoğun bakım sayısını artırmak için yoğun gayret göstereceklerini anlatırken; “ Şuanda koroner yoğun bakım sayısını 20’ye çıkarmak istiyorum. Koroner yoğun bakımla beraber 26 yapmak istiyorum. Şuanda 15 olan sayıyı 26 yapmak istiyorum.  O yüzden mevcut olan yoğun bakımı da tekrar bakıma soktuk.  Yatak kapasitesini arttıracak bir formata 2017 yılı içerisinde büründürmek istiyorum. Bununla ilgili bakanlıkla gerekli görüşmeleri de yaptım.

Çok önemsediğim bir diğer husus ise Artvin Devlet Hastanesi’nde ki otopark problemi. Pazartesi günü özellikle ve heyet günlerinde inanılmaz yoğunluk oluyor hastanemiz çevresinde. Bununla ilgilide hazırladığımız bir proje hazırladık ve bakanlıkla da görüştük.

Gerekli mühendis arkadaşlar gereken çalışmalara başlamış durumdalar.

Bu konuların haricinde hastalarımız yatış yaptıklarında iyi bir oda konforundan faydalanmaları. Sağlık otelcilik hizmetlerini daha iyi bir hale getirmek benim öncelikli hedeflerim arasındadır. ” diyerek dile getirdi.

Vizyon Projeleri ile Sağlıkta Memnuniyeti daha da arttıracağız

Yapacakları vizyon projeler ile ilimizde yüzde seksenlerde olan sağlıkta memnuniyet oranını daha da yukarılara taşımayı hedeflediklerini anlatan İrfan Akalın, “ Onun dışında, hepimizin malumu Ağız ve Diş Hastanesi projesi var. 20 üniteli kompleks bir ünite aslında Ağız ve Diş Hastanesi. Bu projemizde 20 üniteli Ağız ve Diş Hastanesi beraberinde Fizik Tedavi Ünitesi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, 112 İstasyonu Ve Halk Sağlığı laboratuvarını oluşturan altı ayaklı bir kompleks oluşturmayı hedefliyoruz. Bu kompleksin İskebe’de yeri tespit edildi. Yatırıma da girdi. Projesi de tamamlanmak üzere. 2017 yılı mayıs aylarında projelerimize kazma vurulacak. Buradan da belirtmek istiyorum ki Sayın Milletvekilimiz İsrafil Kışla gerçekten biz ne dersek destek oluyor. Yaptığımız projelerinde takipçisi oluyor.

Hopa Devlet Hastanemiz için de ek bina projemiz var. Mevcut hastanemizin de ilçede artan nüfus için ilerleyen zamanda yetmeyeceğini düşünerek ek bina projesini düşündük.

Ayrıca tarihi saymanlık binasının da onayını aldık. İnşallah ilerleyen dönemde revize yaptırıp oraya genel sekreterliğimizi taşıyacağız. Şuan biz Artvin Devlet Hastanesi’nde geçici olarak yer alıyoruz.  İnşaat olarak birinci hedeflerimiz bunlar. Bunların haricinde eski Hopa Devlet Hastanesi’nin yerine Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurmayı planlıyoruz. ” dedi.

350 Yataklı Mini Bir Şehir Hastanesi Hedefimiz Var

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. İrfan Akalın, ilerleyen süreçlerde 350 yataklı mini bir şehir hastanesi hedeflerinin olduğunu da söyledi. Akalın açıklamalarının son bölümlerinde; “Artvin Devlet Hastanesi’nde özellikle kış aylarında ful dolu oluyor yataklarımız. Zaten verilere bakınca da ilerleyen yıllarda da yeterli olmayacak kapasitemiz. 300 yada 350 yataklı mini bir şehir hastanesi hedefimiz var.   Bunu da bakanlıkla görüşüyoruz. İlerleyen zamanda bunu da gerçekleştireceğiz inşallah.  Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek en büyük arzularımızdan birisi.

Anjiyo ile ilgili de projelerimiz var. Milletvekilimiz Sayın Kışla’nın da üzerinde büyük bir titizlikle üzerinde durduğu projeler arasında. Anjiyo merkezini kursak bile nüfusumuz bunu kaldıramıyor. Onun için daha önce 500 binin altına vermiyorlardı. Şimdi sayıyı düşürdüler. İnşallah ilerleyen yıllarda yoğun çaba ve gayretlerimiz olacak.  Anjiyo merkezini Artvin’e kazandırmayı istiyoruz.  Buda bizim için önemli vizyon projelerimizin arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da sağlıkta dönüşümün yeni ayak seslerini başlattığı sağlıkta dönüşümün ikinci fazı diye söylediği sağlıkta dönüşümün ikinci fazını başlatıyorum diye start verdi sayın bakanımız.

Bakanlık olarak diğer bir hedefimiz de randevu sistemini yaygınlaştırıp bakanında dediği gibi kuyruksuz hastaneye geçmek. Tamamen randevulu çalışmak, tamamen saatine göre çalışmak. Hastaların sabah gelip akşama kadar randevu saatini beklemesinin önüne geçmek.  Bu yüzden elde olmayan tartışmalara mahal veriyoruz. Bu sorunları çözmek için randevulu sistemi yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlçelerden gelen hastalarımız için bu durumu daha elverişli hale getirmek için çabalıyoruz. Bakanlık olarak sağlıkta dönüşümün adımlarını attık.  Bu kapsamda yüzde 70’ini gerçekleştiriyoruz.

Şuanda hastanemizde çoğu şeyleri hallettik kaba inşaatımız bitti.  Sağlıkta memnuniyette çok yüksek. Benim önemsediğim diğer bir husus ise; çağın gerektirdikleri yenilikleri Artvin’imize nasıl kazandırırız. Ben bunu önemsiyorum. Elde olan imkânları iyi kullanmak en büyük hedefim.  Yerinde yete bilirliği de en üst seviyeye çıkarmak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5