AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇÜ’DE AKILCI İLAÇ SUNUMU

ARTVİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇÜ’DE AKILCI İLAÇ SUNUMU

ARTVİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇÜ’DE AKILCI İLAÇ SUNUMU

1-8

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü AÇÜ’de Öğrencilerle Akılcı İlaç Sunumunda Bir Araya Geldi

ARTVİN-Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İle İlgili Eğitimleri kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde Akılcı ilaç ve Farmakovijilans konulu farkındalık sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantıya Artvin Çoruh üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Üren, İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç, AİK İl Koordinatörü Dr. Mehmet Şeker, sağlık yöneticileri, eczacılar, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri, katıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Üren’ in açılış konuşmalarıyla başlayan sunum İl sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç’ in teşekkür konuşmaları ile devam etti.

Sonrasında İl Sağlık Müdürlüğü Eczacısı Ecz. Ömer Şekercioğlu tarafından yapılan Akılcı İlaç Konulu sunumda, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmekte eşitlik ilkesinden hareketle, ilaca erişebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Daha geniş bir çerçeveden bakıldığında bu konu tüm sağlık politikasının bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır. 1985 yılında Nairobi’de yapılan DSÖ toplantısı AİK çalışmaları için başlangıç sayılmaktadır.

AİK, DSÖ tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyetle ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların yüzde 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir” ifadelerine yer verildi.

HAYATİ AKBAŞ

 

1-1 1-2 1-3 1-4