AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN İL ÖZEL İDARESİ’NDEN SEYİTLER KÖYÜ’NE BÜYÜK KATKI

ARTVİN İL ÖZEL İDARESİ’NDEN SEYİTLER KÖYÜ’NE BÜYÜK KATKI

ARTVİN İL ÖZEL İDARESİ’NDEN SEYİTLER KÖYÜ’NE BÜYÜK KATKI

Seyitler Köyü Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Yapım İnşaatı Hızlı Bir Şekilde Sürdürülüyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İl Özel İdaresi’nden Seyitler Köyü’ne büyük katkı. İçerisinde Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Seyitler Köyü Yerleşkesini, Fen Lisesi, TOKİ Konutları, Yurt-Kur Yurtları ve yeni yapılmakta olan Emniyet Müdürlüğü binasını barındıran Seyitler Köyü’nün kanalizasyon ve alt yapı sorunu İl Özel İdaresi tarafından çözülüyor. Artvin Merkez Seyitler Köyü Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Yapım inşaatı tüm hızıyla sürdürülüyor.

Artvin Merkez Seyitler Köyü Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Yapım İnşaatı 29 Eylül 2016 ihalesi yapıldı ve 03 Ekim 2016 tarihinde yer teslimi yapıldı. Yapılan alt yapı projesinin yaklaşık maliyeti 2 Milyon 722 Bin 277 TL (KDV Dahil) olup ihale bedeli ise 2 Milyon 62 Bin 640 (KDV Dahil) mal olan Seyitler köyü kanalizasyon tesisi yapımı 150 gün olarak verilmişti. Hızlı bir şekilde sürdürülen inşaatın 1 Mart 2017 tarihinde tamamlanması bekleniyor. İl Özel idaresince yapılan kanalizasyon alt yapı çalışmalarıyla 21 Bin 635 metre hat, 465 Adet Polietilen rögarlar olmak üzere 1000 kişilik paket arıtma 750 Kişilik ve 250 kişilik paket arıtmalar olmak üzere üç adet paket arıtma yapılmakta. İl Özel İdaresi’nce bölgede bir ilk olarak sızdırma özeliği olmayan çevre dostu polietilen rögarlar uygulanmakta ayrıca bölgede mevcut olan heyelanlı güzergâhlardan PE 100 polietilen borular döşenerek sızdırmazlık ön planda tutulmakta. Yapılan bu çalışmalarla Seyitler Köyü’nün Çarbiyet Mahellesi, Sotibar Mahallesi, Fidanlık Mahallesi ve Merkez Mahalleleri olmak üzere 2 Bin Nüfus sağlıklı bir alt yapıya kavuşması hedefleniyor. İl Özel İdaresi ayrıca Fen Lisesi’nin paket arıtmadan sonraki sular ile İl Afet Müdürlüğü’nce yaptırılan 48 Adet konutun paket arıtmalarından sonra bölgeye sızan suları da toplayarak bölgenin temiz sağlıklı bir yapıda olmasını ön planda tutmakta. Artvin İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, “Bu çalışmaların yürütülmesinde yol güzergâhlarında kazı çalışmaları yapılmakta bu çalışmalarda vatandaşlardan da destek görmekte olup ayrıca teşekkür etmektedir. ” denildi.

Çalışmalardan bölge halkının memnuniyeti gözlenirken, çalışmaların tamamlanması ile birlikte Seyitler Köyü’ndeki alt yapı ve kanalizasyon sorunu sonlandırılmış olacak.