AnasayfaArtvin'den HaberlerVALİ DOĞANAY’DAN DSİ 26. BÖLGE MÜDÜRÜ TOKALAK’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

VALİ DOĞANAY’DAN DSİ 26. BÖLGE MÜDÜRÜ TOKALAK’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

VALİ DOĞANAY’DAN DSİ 26. BÖLGE MÜDÜRÜ TOKALAK’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

Artvin Valisi Ömer Doğanay, DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcılığı görevinden 26. DSİ Bölge Müdürlüğüne atanan Celal Tokalak’a “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcılığı görevinden 26. DSİ Bölge Müdürlüğüne atanan Celal Tokalak’a “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının 04 Ocak 2017 tarihli müsaadeleri ile Samsun DSİ 7.Bölge Müdür Yardımcısı iken DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü görevine atanan Celal Tokalak yeni görevine başladı.

Vali Doğanay, makamında ziyaret ettiği Bölge Müdürü Tokalak’a yeni görevinde başarılar dileyerek, kente güzel hizmetler yapması temennisinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Tokalak ise barajlar şehri olan Artvin’in ülke ekonomisine ciddi katkılar sunduğu söyledi.

Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Tokalak, Artvin’de yapımına 2013 yılında başlanan, sınıfında Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 60,40 fiziki gerçekleşme, 553 milyon 394 bin 873 lira harcanarak yüzde 86,11 parasal gerçekleşme sağlandığını kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünce yaptırılan ve temeli 26 Şubat 2013’te atılan barajda, 2,13 milyar metreküp suyun depolanacağını belirten Tokalak, öz kaynaklarla Türk mühendislerince inşa edilecek Yusufeli Barajı, tamamlandığında ülke ekonomisine yılda yaklaşık 450 milyon liralık katkı sağlayacağını söyledi.

Tokalak, Deriner Barajı gibi çift eğrilikli ince kemer tipinde inşa edilecek Yusufeli Barajı ve HES’in, tamamlandığında Türkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacağını da ifade etti.

 -Yusufeli Yeni Yerleşim Yerinde Çalışmalar Hızla İlerliyor

Tokalak, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerin altyapı çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, yeni yerleşim yerinin alt yapı çalışmalarında yüzde 78 fiziki gerçekleşme sağlandığını kaydetti.

Öte yandan DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, DSİ Genel Müdürlüğü’nde Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Dairesi Başkanlığına atanmıştı.