AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ARTVİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ARTVİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

1-10

Artvin Valisi Ömer Doğanay Başkanlığında Artvin’de 2016 Yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı.

 ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay Başkanlığında Valilik Çoruh toplantı salonunda yapılan toplantıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, İlçe Kaymakamları, yatırımcı kurum kuruluşların bölge ve il müdürleri, İlçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Artvin valisi Ömer Doğanay kendilerine emanet edilen kamu malını, kamu gücü, kamu parasını en değerli ve isabetli kullanmanın gayesinde olduklarını söyledi. Yılın son koordinasyon toplantısını yaptıklarını kaydeden Vali Doğanay konuşmasında, 2016 yılında bitirilmesi gereken yatırımların yeni yıla girmeden bitirilmesi gerektiğini, 2017 yılına sarkıtılmaması hususunda kurum müdürlerine talimatlarda bulundu.

Doğanay; “Mümkünse 2016 yılında bitirilmesi gereken yatırımları ciddi bir şekilde çaba sarf ederek bitirmenizi ve 2017’e sarkıtmamanızı rica ediyorum. Yatırımcı kuruluşu temsilcisi arkadaşlarımızdan ilçelerde ki yatırımlar konusunda, mutlaka o ilçenin belediye başkanı ve ilçe kaymakamıyla irtibat ve istişare halinde olmasını istiyorum” dedi.

Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun’da konuşmasında Artvin’de 2016 yıl 4’üncü dönem itibariyle yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerinde yapılan değerlendirmeler sonunda toplamda 248 projenin uygulandığını söyledi. Bu projelerin yıllara sari toplam bedelinin 6,7 milyar lira olduğunu, tahsis edilen toplam yıl ödeneğinin 947 milyon lira, gerçekleşen harcamanın ise 600 milyon lira olduğunu kaydeden Çoşğun şunları söyledi: “İlimize tahsis edilmiş ve yüzde 63’ünün harcandığı 947 milyon liralık ödeneğin oransal dağılımına bakıldığında yüzde 56,9’u baraj ve HES, yüzde 10,5’i il ve devlet karayolu, yüzde 7,3’ü il özel idaresi, yüzde 6,4’ü enerji nakil hatlarının tahsisi edilmesi, yüzde 3,9’ü milli eğitim, yüzde 3,8’i yüksek öğretim yüzde 2,6’si gençlik ve spor hizmetleri yüzde 2,2’si ormancılık ve milli parklar, yüzde 2,2’si tarım ve hayvancılık, geri kalan yüzde 5,2’lik oranında diğer alanlarda uygulanan projelerde harcanmıştır. Uygulanan 248 adet projenin 48’i dönem sonu itibariyle tamamlandı. 164’ünün çalışmaları devam ediyor,31’i ihale aşamasında, 5’i ise henüz başlanmadığı görülüyor.”

Coşğun KÖYDES Projesi kapsamında da 2005-2016 yılları arasında ilimize 225 milyon lira ödenek tahsis edildiğini ve bu dönemde uygulamaya alınan 2378 adet projenin tamamlandığını dile getirdi. Çoşğun bu projelerin yüzde 75’i köy yolları, yüzde 23’ünün içme suyu, yüzde 2’side diğer alanlar harcandığını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıda kurum ve kuruluş temsilcileri faaliyetleri ve yatırımları hakkında bilgiler vererek devam eden projelerde karşılaşılan sorunlarda koordinasyonu gereken konular hakkında taleplerini dile getirdiler.

Yatımcı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin sunumlarının ardından, Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın koordinasyonda dile getirilen sorun ve projelerin takipçisi olacaklarını vurgulayarak koordinasyon toplantısında hazır bulunan katılımcılara teşekkür etmesinin akabinde toplantı sona erdi.

 

Nihat Gökyiğit Merkezi Kütüphane Yapımında Yüzde 60’a Yaklaştık

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu 26 milyon lira civarında yatırım bütçelerinin olduğunu belirterek bu bütçenin 8 milyon liralık bir kısmının harcandığını kaydetti.

Artvin Çoruh üniversitesince Artvin’e bu güne kadar 145 milyon liralık bir yatırım yaptığını kaydeden Tüfekçioğlu “ Bu dönemde harcama yaptığımız en önemli kalem kütüphane projemizdir. Arhavi’de ki bina inşaatımız müteahhittin iflas etmesi sonrası yeni bir sürece girmiştir. Mobilya dekorasyon atölyemizi tamamladık. Kampüs alt yapısında şehir yerleşkemizin alt yapısını tamamladık. Nihat Gökyiğit Merkezi Kütüphane yapımında yüzde 60’a yaklaştık. 2017 yılının 3’üncü ayında açmayı planlıyoruz” dedi.

HAYATİ AKBAŞ

1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8