AnasayfaArtvin'den Haberler“ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ” OKUYUCUYLA BULUŞTU

“ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ” OKUYUCUYLA BULUŞTU

“ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ” OKUYUCUYLA BULUŞTU

1

Artvinli emekli kamu görevlisi Mehmet Özaydın’ın geçmişten bugüne Artvin’e ait tarih, kültür, mimari, biyografi, etnografyasını kaleme aldığı ve 6 ciltten oluşan “Artvin Ansiklopedisi” okuyucusuyla buluştu.

ARTVİN-Artvinli emekli kamu görevlisi Mehmet Özaydın’ın geçmişten bugüne Artvin’e ait tarih, kültür, mimari, biyografi, etnografyasını kaleme aldığı ve 6 ciltten oluşan “Artvin Ansiklopedisi” okuyucusuyla buluştu.  Artvin Valisi Ömer Doğanay’ı makamında ziyaret eden ve eseri hakkında bilgi veren Özaydın, Artvin’in geçmişten bugüne kültürünü, değerlerini, yaşayış biçimini, folklorunu, doğal güzelliklerini tarihini yazı ve fotoğraflarla anlatmaya çalıştığını söyledi.

Borçka ilçesinin Kaynarca köyünde dünyaya geldiğini ilk, orta ve lise eğitimini Artvin’de tamamladığını belirten Özaydın,” Askerlik görevinin ardından Artvin Lif Levha Fabrikasında çalışıp emekli oldum. Hayatımın büyük bir bölümünün spor (futbol) ve halkoyunlarına adayarak devam ettim. O günün koşullarında yıllarca gönüllü olarak çalıştım. Bu konularda aldığım notlar bilgi ve belgeleri biriktirerek sakladım. Gençlik yıllarımda çok fazla kitap okumama sevgili ablam Nesibe Odabaş’ın kitaplığından yararlanarak okuma zevkine eriştim. 2005 yılında eşimin ölümü tüm hayatımı alt üst edince bir anda tüm aile dağıldık” dedi.

Öğretmen okulunda okurken bir öğretmenimizin sözünden hareket ederek “iki yüz sayfa yazıyı kimse okumaz lakin onların arasına birkaç resim koyacak olursanız o zaman çok daha fazla rağbet görür sözünden hareket ederek, kitap yazmaya başladığını ifade eden Özaydın,” 23 Nisan 2004 yılında bir defter sayfasında başladığım yazma ve fotoğrafları bir araya getirerek bir başlangıç yaptım. Yıllar yılları kovalayarak geçmeye başlamıştı. Eşimin ölümünü uzun zaman kabullenemesem de onunda sevdiği yer olan Artvin ve Artvin sevdalığına devam ederek yaşama tutunarak devam ettim. Yazmak ve sayfa haline getirmek bendeki tüm yalnızlığı gidermemi sağladı. Kararımı vermiştim öyle bir kitap yapmalıyım ki ikincisi olmasın. Günler günleri, aylar ayları yıllar yılları kovaladı. Bıkmadan usanmadan yoluma devam ederek, severek çalıştım. Yaklaşık 10 yıllık bir çalışma sürecinin ardından 6 ciltten oluşan “Artvin Ansiklopedisi’ni” çıkarmayı başardım.  Beni destekleyen sevgili Av. Nihat Ata Av. Süreyya Bilin, Nihat Gökyiğit sevgili büyüğüm Ertunç Işık,   Dr. Hasan Gürses ve sevgili İsmet Acar’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Ansiklopedi de yer alan resimlere gelince eski belediye başkanımız Kadir Halvaşi, Osman Özaydın, Cengiz Er ve birçok Artvinli hemşerilerimize teşekkürü bir borç bilirim. Gerek Bursa, Ankara ve İstanbul’daki tüm kütüphaneler ve Osmanlı arşivinden de yararlanarak yoluma devamımı sağlayan tarihçi kardeşim Murat Kasap’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Sonunda olmaz yapılamaz denileni yapmanın hazzını yaşıyorum.” diye konuştu.

Vali Doğanay’ın kendisini kabulünden ve eseriyle ilgi güzel sözlerinden dolayı onure olduğunu belirten Özaydın,” Sayın Valimiz son derece mütevazı, güler yüzlü,  kitap seven bir insan. Bundan sonraki çalışmalarımda bana her türlü desteği vereceğini söyledi. Çok mutlu oldum.” dedi.

-VALİ DOĞANAY, ESER GELECEK NESİLLERE IŞIK TUTACAK

Vali Doğanay ise büyük bir özveri ve titizlikle hazırlanan değerli eserinden dolayı Özaydın’ı tebrik ederek, Artvin Ansiklopedisinin her yönü ile Artvin’i anlattığını ve gelecek kuşaklara ışık tutacağını söyledi.

HAYATİ AKBAŞ