AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN DEVLET HASTANESİ’NDE “KORONER YOĞUN BAKIM VE KARDİYOLOJİ SERVİSİ” HİZMETE AÇILDI

ARTVİN DEVLET HASTANESİ’NDE “KORONER YOĞUN BAKIM VE KARDİYOLOJİ SERVİSİ” HİZMETE AÇILDI

ARTVİN DEVLET HASTANESİ’NDE “KORONER YOĞUN BAKIM VE KARDİYOLOJİ SERVİSİ” HİZMETE AÇILDI

Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde 12 yatak kapasiteli “Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Servisi” hizmete açıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde 12 yatak kapasiteli “Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Servisi” hizmete açıldı.

Açılışa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu,  İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İrfan Akalın,  Artvin Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. İbrahim Düzcan, bazı kurum amirleri, doktorlar ile hastane personeli katıldı.

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İrfan Akalın, açılışta yaptığı konuşmasında,  “Toplamda 6 tam teşekkürlü koroner yoğun bakım yatağı aynı zamanda 2. seviyeye ilişkin yoğun bakıma denk geliyor.  Kardiyoloji servisi yoğun bakımdan çıkan hastalarımızın toparlanmak için ayırdığımız tam teşekküllü 6 adet kardiyoloji servis yatağımız bulunuyor. Servisimizde ekokardiyografi (EKO), elektrokardiyografi (EKG), transözofogiyal ekokardiyografi, ritim ve tansiyon holter takibi, kardiyovasküler stress testi, (efor testi), medikal/elektriksel kardiyoversiyon, kalp tamponadı peruktan drenejı, geçici ve kalıcı kalp pili uygulaması, solunum desteğine ihtiyacı olan hastalarda her an mekanik ventilatöre bağlanarak yakından takip edilmektedir. Bu servisinin hizmete girmesiyle birlikte ilimizdeki yoğun bakım ihtiyacından dolayı hasta sevklerimizin de ciddi manada azaltacaktır.  Özellikle kış aylarında yol durumumuzdan dolayı hastalarımızı mağdur etmemek yerinde yeterlilik adına çok büyük bir hizmet olacağını düşünüyorum. Bu servisinin açılmasında emeği Sayın Milletvekilimize, Sayın Valimizin çok büyük katkıları oldu. Son 2016 TÜİK verilerine göre Artvin 65 yaş üstü nüfusta yine dördüncü sırayı korumaktadır. 65 yaş üstü hastamız çok olunca yoğun bakım hasta popülasyonumuz ciddi manada yüksek. Bu durum bize yoğun bakımlar,  yaşlı bakım evlerine hizmet etmemiz gerektiğini vurguluyor” diye konuştu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Türkiye’de sağlık hizmetlerinde son yıllarda büyük yatırımlar yapıldığını belirterek,” Ülkemizde olduğu gibi Artvin’de de sağlıkta gerek fiziki gerekse tıbbı hizmetlerde çok büyük yatırımlar yapılarak vatandaşlarımızın hizmete sunuldu. Vatandaşlarımız bu hizmetleri görüyor ve memnuniyetini dile getiriyorlar. Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Servisinin ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah bu üniteye vatandaşlarımız ihtiyaç duymazlar. Hastanede ve bu serviste görev yapan başta doktorlarımız olmak üzere bütün personelimize görevlerinde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Servisi’nin Artvin’e açılmasının çok önemli bir hizmet olduğunu söyledi.

Servisinin açılmasıyla birlikte çevre illere yapılan sevklerin yapılmayacağından duyduğu memnuniyetini dile getiren Kışla,” Artvin’de sağlık alanında çok güzel yatırımlar gerçekleştirildi. Hopa, Arhavi, Şavşat Devlet Hastaneleri yeni hizmet binalarına kavuştu. İlimizde gerekli olan yoğun bakım servisinin açılması hastalarımızın başka illere sevk edilmesini önleyecek. Bu konuda oldukça mutluyuz. Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde bir anjiyo servisine ihtiyaç var. İnşallah önümüzdeki sürçe de bu servisini de ilimize kazandırmak istiyoruz. Bugün açılışını yaptığımız servisin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay, Milletvekili Kışla, Genel Sekreter Op. Dr. Akalın servisin açılış kurdelasını keserek hizmete açtı.

Serviste bir süre incelemelerde bulunan Vali Doğanay ve beraberindekiler yetkililerden serviste yürütülecek hizmetler hakkında bilgi aldı.