AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN DERELERİNE 865 BİN ALABALIK SALINDI

ARTVİN DERELERİNE 865 BİN ALABALIK SALINDI

ARTVİN DERELERİNE 865 BİN ALABALIK SALINDI

1-2

ARTVİN-Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında başlatılan ‘Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması’ uygulama projesi kapsamında Artvin’in Yusufeli İlçesi Altıparmak Köyüne 297 bin adet kırmızı benekli doğal alabalık yavrusu bırakıldı.

Alabalık salıverme etkinliğine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut,  Artvin Şube Müdür Vekili Mevlüt Özyanık ve ile köylüler katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut,  yaptığı konuşmada; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz Orman Köylüsünü sosyo ekonomik yönden desteklemek, sportif olta balıkçılığına altlık oluşturmak, çeşitli nedenlerle azalmakta olan balık popülasyonunu optimum seviyede tutmak ve biyoçeşitliliğin korunmasına destek olmak amacıyla ülkemiz sularının yerli türlerimiz ile Balıklandırılması amacı ile “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” ni 2004 yılından itibaren yürürlüğe koymuştur.  Şube Müdürlüğümüz olarak Artvin İlinde 2010-2015 yıllarında toplam 2 milyon 227 bin adet yavru kırmızı benekli alabalık anaçlarının alındığı orman içi sulara salındı.  2016 yılında planlanan 865.000 adet yavru balık salımı bugünkü program ile hedefine ulaşmıştır.” Dedi.

Ardından Vali Doğanay, Milletvekili Kışla ile kurum müdürleri Barhal Deresine 297 bin adet yavru kırmızı benekli alabalığı salıverdi.

HAYATİ AKBAŞ

1-11-3 1-4